Aktüel
Giriş Tarihi : 21-02-2020 16:14   Güncelleme : 21-02-2020 16:14

Kurtuluşunun 100. yılında Kültür ve Tarih Festivali Tanıtıldı

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilecek olan 'Kurtuluşunun 100. yılında Uluslararası Kültür ve Tarih Festivali' öncesi 100. Yıl Etkinlikleri ile ilgili basın lansman toplantısı yapıldı.

Kurtuluşunun 100. yılında Kültür ve Tarih Festivali Tanıtıldı

Toplantıya, Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, Zeynel Abidin Beyazgül, Şanlıurfa milletvekilleri Halil Özcan, Ahmet Eşref Fakıbaba, Ahmet Akay, Zemzem Gülender Açanal, İbrahim Halil Yıldız, HRÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sabri Çelik İlçe belediye başkanları ve STK'lar katıldı.

Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilecek olan Uluslararası Kültür ve Tarih Festivali" etkinlikleri ve çalışmaları Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ve Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül tarafından basın lansmanıyla açıklandı.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, birlik ve beraberlik anlayışıyla insanlığa dair önemli değerler barındıran Şanlıurfa'nın medeniyetin beşiği olmaya devam ettiğini aktardı.

Urfa halkının kurtuluş savaşında destan yazdığını belirten Beyazgül, "Urfa'nın Kurtuluşunun 100. Yılı ve Uluslararası Kültür, Tarih Festivali' Büyükşehir Belediyemizin organizasyonunda 04 Aralık 2019 tarihli yetki belgesi ile T.C. Cumhurbaşkanlığı himayelerine alınmış, 'Tarihin Şanlı 100'ü Şanlıurfa' sloganı ve logosu ile yıl sathına yayılan etkinlikler ve çalışmalar gerçekleştirilecektir." dedi.

10-12 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan etkinlikler kapsamında tirit ziyafeti, yöresel yemek yarışması, Urfa Kurtuluş Belgeseli gösterimi, resim, şiir ve komposizyon yarışması, resim sergisi, kortej yürüyüşü, Türk Yıldızları gösteri ile Türk Hava Kurumu paraşüt ve model uçak gösterisi gibi çeşitli etkinlikler gerçekleştirilecek.

Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin ise Şanlıurfa tarih boyunca ana ticaret yollar üzerinde olması nedeniyle stratejik bir konuma sahip olduğunu söyledi.

Binlerce yıllık tarihi ve kültürel birikime sahip olan Şanlıurfa'nın bu özelliğiyle öne çıktığını aktaran Erin, kentin genel bütçeden en fazla yatırım alan illerin başında geldiğini ifade etti. Erin, kentin kurtuluş savaşı döneminde birlik ve beraberlikle hareket ettiğini aktararak, işgal güçlerini bir yıl içerisinde şehirden kovduğunu ve destansı bir mücadele verdiğini kaydetti.

 

Burada konuşan Kurtulmuş, kültürlerin ve medeniyetlerin başkenti Şanlıurfa'da bulunmaktan büyük bir mutluluk duyduğunu söyledi.

İdlip'te hayatını kaybeden şehitleri minnetle ve şükranla andığını aktaran Kurtulmuş, Almanya'nın Hanau kentinde meydana gelen ırkçı terör saldırısında hayatını kaybeden Türk vatandaşlarına da Allah'tan rahmet diledi.

Kurtulmuş, Avrupa siyasetinde aşırı sağcı, ırkçı siyaset anlayışının açık bir şekilde öne çıktığını aktararak, İslam ve Türkiye düşmanlığı üzerinden Avrupa'yı zehirleyen bu siyasete sonuna kadar dur demek gerektiğini belirtti.

11 Nisan'da Şanlıurfa'nın kurtuluşunun 100. yılını kutlanacağını aktaran Kurtulmuş, "İnşallah 2023'de de yeni cumhuriyetimizin kuruluşunu 1923'ün 100. yıl dönümünü hep beraber büyük şenliklerle kutlayacağız. Onun için bu kurtuluş ve kuruluş silsilesinin önemli halkalarından birisi de Urfa'yı Şanlı yapan bu kurtuluş mücadelesinin en iyi şekilde hatırlanması, kutlanması ve gelecek nesillere aktarılmasıdır. Biz sadece geçmişte 100 yıl evel kalmış olan bir kahramanlık destanını yeniden gündeme taşımak genç nesillerimize aktarmak için bu çalışmaları yapmayacağız kuşkusuz. Bu vesileyle 100 sene evel oynanan oyunu bu günlerde de nasıl tekrar edilmekte olduğunu görerek, tedbirlerimizi alarak birlik ve beraberlik içerisinde olarak uyanık bir şekilde geleceğe hazırlanmak mecburiyetindeyiz. Osmanlı cihan devleti 600 yıl devam etti, ondan sonra dağıldı, parçalandı, yıkıldı. Oradaki emparyalist süreçleri, Şanlıurfa'yı işgal eden o emperyalist zihniyetin ne olduğun birkere daha hatırlayacağız. 100. yılını kutladığımız Şanlıurfa'nın kurtuluşu, 2023'te 100. yılını kutlayacağımız Cumhuriyetimizin kuruluşunun ilelebet payidar olan bir cumhuriyetle taçlandıracağız ve kıyamete kadar Türkiye Cumhuriyeti devleti yaşayacak.  Geçen sene Mustafa Kemal paşanın Samsun'a çıkmasıyla başlayan geçen yıl 19 mayısı bu sene Şanlıurfa'nın kurtuluşu olmak üzere inşallah 2023 de de yeni cumhuriyetimizin kuruluşunu en iyi şekilde hatırlanması, kutlanması ve gelecek nesillere aktarılmasıdır"dedi.

Birinci dünya savaşı öncesi ve sonrasını gösteren haritalar gösteren Kurtulmuş, "Libya'nın tamamı Osmanlı toprağıdır, Libya' paralı asker olan Hafter diyor ki Türk ordusu burada olmamalı oradaki kardeşlerimiz... ecdadımızın ayak izlerinin olduğu yerlerdir."

Cihan devletinin halkları arasında ırkçılık koyarak, mikro milliyetçilikleri kışkırtarak 20 yılda Filistin topraklarından Osmanlı ayrılmasının ardından silahlı terör örgütleri vasıtasıyla oyun aynı oyun emperyalistlerin oyunları, Aziz milleti parçalamak için kimi silahlandırıp arkadan kalleşçe vuracaklarsa...bir asır evvel Suruç halkını Kobani halkını ayırdılar.

DEAŞ kim ya deaş, ellerine silahı kim verdi, bu insanları bu coğrafya ya kim getirdi, eylemlerin altındaki ana neden neydi bölge halkını birbirine düşman etmek ve etnik milliyetçilik oluşturmaktır. Şanlıurfa'nın kurtuluşu şimdiden hayırlı olsun Allah bu milleti ve toprakları böylesine büyük bir mücadele karşılaştırmasın"diye konuştu.