Göbeklitepehaber.com
HV
03 MART Pazar 09:10

3. çeyrekte yatırımlar hız kazandı

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı gayrisafi yurt içi hasıla verileri yılın üçüncü çeyreğinde en hızlı yıllık büyüme kaydeden kategorinin yatırımlar olduğunu gösterdi. Yüzde 5,9'luk büyümede yatırımların katkısı 3,4 puan oldu.

EKONOMİ
Giriş Tarihi : 25-12-2023 11:13   Güncelleme : 25-12-2023 11:16
3. çeyrekte yatırımlar hız kazandı

Türkiye'nin sıkılaşma döngüsü içinde geçen üçüncü çeyreğinde yatırımlardaki büyüme dikkat çekti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre yılın üçüncü çeyreğinde yatırımlar bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 14,7 ile en hızlı büyüyen kategori oldu.

Türkiye ekonomisinin yüzde 5,9 büyüdüğü üçüncü çeyrekte yatırımların katkısı 3,4 puan olarak kaydedildi.

Yatırımların detayına bakıldığında makine-teçhizat yatırımlarındaki hızlı artış dikkat çekti. Üçüncü çeyrekte makine-teçhizat yatırımları bir önceki yıla göre yüzde 23,7 arttı. Böylelikle bu kategoride 2021'in ikinci çeyreğinden bu yana en yüksek artış izlendi.

 

İnşaat yatırımlarında da ivme görüldü. TÜİK verilerine göre inşaat yatırımları yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 7,9 ile son 4 çeyreğin en hızlı büyümesini kaydetti.

 

Sıkılaşma dönemindeki büyüme, gevşek para politikası dönemindeki büyümeleri katladı

Yatırımlardaki yüksek büyümenin sıkılaşma döneminde gerçekleşmesi dikkat çekti. Yılın üçüncü çeyreğinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) politika faizinde 15 puanlık artış gerçekleştirirken, ticari kredi faizleri de yükseliş ivmesine girmişti.

Temmuz başında yüzde 24 olan ortalama ticari kredi faizleri Eylül ayı sonunda yüzde 45'lere yükselmişti.

Şimşek de yatırımlara dikkat çekti

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek büyüme verilerine ilişkin değerlendirmesinde yatırımlara dikkat çekti. Şimşek program öngörüsü dahilinde büyümede daha dengeli bir kompozisyona doğru yol alındığını belirtti.

Şimşek, "Bir önceki çeyreğe göre özel tüketim daralırken; yatırım ve ihracat artış gösterdi. Büyümede dengelenme, dışa bağımlılığın azaltılması ve cari açığın kalıcı olarak düşürülmesi için yüksek teknolojik ürünlerin üretimine yönelik yatırımları, ihracatçılarımızın finansmana erişimini ve hizmet ihracatımızı güçlü bir şekilde destekliyoruz. 300 milyar TL hacminde Yatırım Taahhütlü Avans Kredisi Programını hayata geçirdik. Eximbank’ın sermayesini artırdık ve günlük reeskont kredi limitini 10 katına çıkararak 3 milyar liraya yükselttik" ifadelerini kullandı.

HALİL DEMİR HALİL DEMİR

YORUMLAR