Göbeklitepehaber.com
HV
01 ŞUBAT Çarşamba 19:02

Adnan Oktar hakkında gerekçeli karar açıklandı

Adnan Oktar Organize Suç Örgütü’ne yönelik Bölge Adliye Mahkemesi’nin bozma kararının ardından yeniden görülen ve karara bağlanan davada 10 bin 393 sayfalık gerekçeli gerekçeli karar açıklandı.

ASAYİŞ
Giriş Tarihi : 31-12-2022 13:12   Güncelleme : 31-12-2022 21:14
Adnan Oktar hakkında gerekçeli karar açıklandı

Adnan Oktar Organize Suç Örgütüne yönelik dava 11 Ocak 2021'de karar bağlanmıştı. İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi tarafından incelenen karar usul yönünden bozularak yargılamanın yeniden yapılması için yerel mahkemeye gönderilmişti. Bozma kararının ardından yeniden 215 sanıklı dava 16 Kasım 2022’de karara bağlanmıştı. Kararda Adnan Oktar ile birlikte 14 örgüt yöneticisine 8 bin 658 yıl hapis cezası verilirken, diğer sanıklara da değişen oranlarda hapis cezası verilmesine hükmedilmişti.

Davaya ilişkin İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi 10 bin 393 sayfalık gerekçeli kararını açıkladı.

Gerekçeli kararda öncelikle örgütün kuruluşu, işlevleri ve tarihsel gelişimi aktarıldı.

Gerekçeli kararda ayrıca sanık Adnan Oktar'ın kendisinin 'Mehdi' olduğunu ima eden ifadelerde bulunduğu ve mehdiyet inancını örgüt üyelerine kabul ettirmeye çalıştığı ifade edildi. Örgütün liderinin Adnan Oktar olduğu da açıklanan gerekçeli kararda, turnike sisteminin Oktar tarafından kurulduğu ve erkekler tarafından eyleme dönüştürüldüğü, bu sistemin, örgütün faaliyet imkanı bulduğu onlarca yıl boyunca ardında sayısız mağdur bıraktığı, kandırılarak, hile yoluyla veya iradesi fesada uğratılarak bu sistemin içerisine sokulan kadınların, kız çocuklarının kişilikleri bitirilerek ailelerinden koparıldığı ve yaşadıkları travma yüzünden psikolojilerinin bozularak sanık Adnan Oktar'ın elinde köleleştirildiği belirtildi.

 

Mahkemenin gerekçeli kararında örgütün hukuk grubundan da bahsedilerek "Bizzat örgüt lideri tarafından kurulmuş, örgütün amaç ve hedefleri doğrultusunda faaliyet yürüten 'Hukuk Grubu', her ne kadar hukukçu olmasa da geçmişten günümüze örgütün bütün davalarıyla ilgilenen, hukuk bilgisi üst düzey olan, yönetici pozisyonunda örgüt mensupları liderliğinde, bu kişilere yardımcılık yapan örgüt üyeleri ve bazıları örgütün imkanlarıyla eğitimleri tamamlanan örgüt üyesi avukatlardan oluşmaktadır. Yine dosya yoğunluğundan dolayı önem derecesine göre bazı örgüt dosyalarına, örgüt üyesi olmayan ancak gelecekte örgüte kazandırılması muhtemel avukatlar da hukuk grubu faaliyetlerine dahil edilmişti" denildi.

ABDÜLHAMİT DERMANABDÜLHAMİT DERMAN

YORUMLAR