Göbeklitepehaber.com
HV
05 HAZİRAN Pazartesi 07:30

Almanya'nın Ankara Büyükelçisi bakanlığa çağrıldı

Almanya’nın Ankara Büyükelçisinin, Alman polisinin Türk basın mensuplarını gözaltına alması nedeniyle Dışişleri Bakanlığına çağrıldığı bildirildi.

DÜNYA
Giriş Tarihi : 17-05-2023 09:40   Güncelleme : 17-05-2023 19:42
Almanya'nın Ankara Büyükelçisi bakanlığa çağrıldı

Almanya’nın Ankara Büyükelçisinin Dışişleri Bakanlığına çağrıldığı bildirildi.

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Sabah gazetesinin Frankfurt Bürosu temsilcilerinin Alman polisi tarafından bugün gerekçe gösterilmeden gözaltına alınmaları Türk basınına yönelik bir taciz ve yıldırma eylemidir. Bu menfur eylemi şiddetle kınıyoruz.

Terör örgütü FETÖ’nün Almanya’daki faaliyetleri hakkındaki haberleri nedeniyle bir FETÖ mensubunun asılsız ihbarıyla hedef alınan gazetecilerin derhal serbest bırakılmalarını bekliyoruz.

Başarıyla gerçekleştirilen Cumhurbaşkanı Seçimlerinin ilk turu ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinin hemen ardından, Alman makamlarının sözkonusu basın mensuplarını, ifadeye dahi çağırmadan doğrudan gözaltına almalarını kasıtlı bir eylem olarak görüyoruz.

 

Basın ve ifade özgürlüğü konusunda tüm dünyaya ders vermeye kalkan Almanya'nın özgür basına yönelik bu eylemi, çifte standartlı yaklaşımını ortaya koymaktadır.

Konuya ilişkin olarak Almanya’da gerekli girişimler yapılmış olup, güçlü tepkimiz bugün Bakanlığımıza çağrılan Almanya’nın Ankara Büyükelçisi’ne de iletilmektedir."

ABDÜLHAMİT DERMANABDÜLHAMİT DERMAN

YORUMLAR