Göbeklitepehaber.com
HV
01 ARALIK Perşembe 02:39
Advert

Brent petrol fiyatı bugün ne kadar? Brent petrol kaç dolar? 12 Ekim 2022 brent petrol fiyatı

Petrol fiyatlarında zam var mı? Brent Petrol’ün son fiyatı ne? Uluslararası petrol piyasasında son durumlar ne? Petrol zamlarında 11/10/2022 son durum hakkında tüm detaylar …

EKONOMİ
Giriş Tarihi : 12-10-2022 08:32   Güncelleme : 12-10-2022 10:33
Brent petrol fiyatı bugün ne kadar? Brent petrol kaç dolar? 12 Ekim 2022 brent petrol fiyatı

Petrole her geçen gün gelen zamlardan dolayı insanların gözleri sürekli petrol fiyatlarında. Brent Petrol’ün varil fiyatı son iki haftada yaklaşık olarak %16 arttı. Uluslararası referans olarak kabul edilen Brent petrolün varil fiyatı, petrole duyulan taleplerin azalması ile 26 Eylül tarihlerinde 82,44 dolara kadar düştü. Ve hemen sonrasında küresel piyasada taleplerin artması ile fiyatlar dün 98,75 dolara yükseldi. Fiyatlardaki bu artış ve düşmeye küresel piyasadaki azalan talep endişelerinin ortaya çıkması neden oluyor.

petrol

Brent petrolün fiyatındaki son gelişmeler;

Fiyatlarda yapılan bu değişimler için petrol üreten ülkeler örgütü (OPEC) ve OPEC de bulunmayan ülkelerin de katıldığı 5 Ekim de gerçekleşen toplantı sonucu kasım ayından itibaren 2 milyon varil azaltma kararı verildi.

Petrol üreten ülkelerin ve üretmeyen ülkelerin oluşturduğu gurup olan (OPEC+) petrol piyasasında fiyatlarda artışa sebep oldu. Yapılan zamlardan sonra ABD başkanı Joe Biden, Petrol rezervinden 10 milyon varil petrolü piyasaya sunmak için talimat da bulundu.

Avrupa Birliği üyesi ülkelerin yaptığı toplantıda Rus petrolünün tavan fiyattan satışını da içinde bulunduran 8. Yaptırım paketi konusunda anlaşıldı. Yapılan anlaşma doğrultusunda artan taleplerden dolayı Brent petrolün fiyatı artış gösterdi ve varil fiyatı 26 eylülde 82,86 iken yaklaşık %16 oranında bir zam göstererek 96,19 seviyesinde yükseldi.

Dünyanın en çok petrol üreten ülkesi olan Çin pandemi dolayıyla petrole duyulan talep oranının azalması sonucu fiyatları baskı altında tutuyor.

PETROLDE BUGÜN YAPILAN DÜŞÜŞTE;

Brent petrolün varil fiyatı, bugün yaklaşık yüzde 2,5'e yakın düşüşle 94 doların altında işlem görüyor.

ABDÜLHAMİT DERMANABDÜLHAMİT DERMAN

YORUMLAR