Göbeklitepehaber.com
HV
03 MART Pazar 10:15

Çin'de gayrimenkul için karamsar 2024 öngörüsü

Goldman Sachs ve Morgan Stanley’in de aralarında olduğu 10 finans kuruluşuna göre Çin’de konut sektörü daralmaya devam edecek.

DÜNYA
Giriş Tarihi : 28-12-2023 12:46   Güncelleme : 28-12-2023 12:59
Çin'de gayrimenkul için karamsar 2024 öngörüsü

Goldman Sachs Group Inc., Morgan Stanley ve UBS Group AG’nin de aralarında olduğu 10 yatırım bankası ve aracı kuruma göre, Çin’in emlak sektöründe yaşanan daralma 2024’te de devam ederek, ülkede ekonomik büyümeyi aşağı çekecek.

Bu beklentiler gerçekleşirse, Çin’in emlak sektörü art arda üç yılla tarihteki en uzun daralma serisine imza atmış olacak.

Çin’de gayrimenkul yatırımları için en önemli gösterge olan gayrimenkul sabit varlık yatırımları 2023’ün ilk 11 ayında yıllık yüzde 8 düşüş kaydetti. Bu gösterge geçen yılın tamamında yüzde 8,4 oranında gerilemişti.

Goldman ekonomistleri, gelecek yıl gayrimenkul sabit varlık yatırımlarında “çift haneli” bir daralma bekliyorlar. Goldman ekonomistlerine göre devam eden emlak çöküşünün reel GSYİH büyümesi üzerinde 1 yüzde puan düşürücü etkisi olacak.

Morgan Stanley gayrimenkul sabit varlık yatırımları göstergesinin yüzde 7 oranında düşeceğini öngörürken, UBS yüzde 5’lik bir gerileme öngörüyor. Çinli ekonomistler de olumsuz beklentilere sahip; China Merchants Bank International emlak yatırımlarının yüzde 7 oranında düşmesini bekliyor.

Citic Securities ekonomistlerine göre karamsarlığın temel nedeni, 2023’te yeni başlatılan gayrimenkul projelerinde yaşanan keskin düşüş. Diğer bir neden ise gayrimenkul satışlarındaki gerileme. Hem Goldman hem de UBS, emlak satışlarının gelecek yıl yüzde 5 düşeceğini öngörüyor.

HALİL DEMİR HALİL DEMİR

YORUMLAR