Göbeklitepehaber.com
HV
23 EYLÜL Cumartesi 17:33

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Mir ödeme sistemi açıklaması: Nihai kararımızı vereceğiz

ABD'nin Mir ödeme sistemini kullanan finansal kuruluşlara yaptırım uyarısı yapması üzerine konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mir ödeme sistemi ile ilgili atılacak adımları değerlendirdiklerini belirterek, "Alternatiflere çalışılıyor. İstanbul’da yarın ilgili arkadaşlarımı toplayacağım. Nihai kararımızı vereceğiz" dedi.

EKONOMİ
Giriş Tarihi : 23-09-2022 10:49   Güncelleme : 23-09-2022 12:51
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Mir ödeme sistemi açıklaması: Nihai kararımızı vereceğiz

İş Bankası ve Denizbank, Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) geçen hafta Rusya'ya yönelik yaptırım kapsamını Rus ödeme sistemi Mir'i de içine alacak şekilde genişletmesi üzerine, bu sisteminin kullanımını durdurduklarını açıklamıştı. Amerikan Hazinesi Yabancı Varlıklar Kontrol Dairesi, geçen hafta Mir ödeme sistemini kullanan finansal kuruluşlara yaptırım uyarısı yapmıştı. Mir ödeme sistemi, bu iki özel banka harici üç kamu bankası bulunuyor.

ABD ziyaretinin ardından New York’taki Türkevi’nde gazetecilerle bir araya gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konuyla ilgili açıklama yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi:

"Bu kartlarla ilgili konuda en önemli nokta Mir Kart denilen olaydır. Bu Rusya ile bizim aramızda bir adımdı. Bu konu hakkında atacağımız adımların değerlendirmelerini ilgili arkadaşlarımızla yapıyoruz. Ona göre adımlarımızı inşallah yine atacağız. Alternatifimiz var tabii, o ayrı. Ama bütün dert, işte bu yaptırımların farklı versiyonları. Bunlar tabii gerçekten dostluğa falan yakışmıyor, ekonomik ilişkilerimizin düzenlenmesine yakışmıyor. Biz şimdi ister istemez ne yapacağız? Alternatifleri ne olabilir; bu alternatifler üzerinde ilgili bakan arkadaşlarım görüşmelerini yapıyorlar. Bu görüşmelerden sonra da İstanbul’da cuma günü (yarın) inşallah bütün ilgili arkadaşlarımı toplayacağım. Onlarla bir toplantı yapıp, burada da nihai kararımızı vereceğiz."

ABDÜLHAMİT DERMANABDÜLHAMİT DERMAN

YORUMLAR