Göbeklitepehaber.com
HV
08 HAZİRAN Perşembe 19:03

Dış Politika Danışma Kurulu üyeliği görevinden alındı...

Merve Kavakçı, Dışişleri Bakanlığı Dış Politika Danışma Kurulu üyeliği görevinden alındı. Karar, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlandı.

SİYASET
Giriş Tarihi : 23-03-2023 14:48   Güncelleme : 23-03-2023 14:56
Dış Politika Danışma Kurulu üyeliği görevinden alındı...

Merve Kavakçı ve Süleyman Gökçe, Dışişleri Bakanlığı Dış Politika Danışma Kurulu'ndaki görevinden alındı. Karar, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlandı.

kavak-llri.jpg

NE OLMUŞTU?

1999 seçimlerinde Fazilet Partisi'nden milletvekili seçilerek TBMM'ye giren ve yemin törenine o dönem 'yasak' olan başörtüsüyle katıldığı için hakkında soruşturma başlatılarak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığından çıkarılan Merve Kavakçı, 3 Temmuz 2017'de tekrar vatandaşlığa alınmıştı. Kavakçı, 25 Kasım 2017'de Kuala Lumpur'a (Malezya) büyükelçi olarak atanmıştı. 13 Ağustos 2022'de ise Dışişleri Bakanlığı Dış Politika Danışma Kurulu Üyeliği'ne getirilmişti.

 

Merve Kavakçı'nın kızı Fatima Gülhan Kavakçı Abushanab da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD Başkanı Joe Biden ile görüşmesinde çevirmen olarak katılmasıyla gündeme gelmişti. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, görüşmede Dışişleri tercümanı yerine Kavakçı'nın katılmasını eleştirmiş, “hanım kızımız” olarak bahsetmesi nedeniyle AK Parti'den tepki gelmişti.

ABDÜLHAMİT DERMANABDÜLHAMİT DERMAN

YORUMLAR