Göbeklitepehaber.com
HV
01 ŞUBAT Çarşamba 19:51

Erdoğan: Buğday bizde una çevrilip Afrika’ya gönderilebilir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya ve Ukrayna tahılının Afrika ülkelerine bedava ulaştırılması konusunda “Buğdayın gelip bizde una çevrilmesi ve bu şekilde gönderilmesi onları da ciddi manada rahatlatacaktır” dedi. Erdoğan, ayrıca Türkiye’nin enerjide “yeniden ihraç” sürecini başlatabileceğini söyledi.

GÜNDEM
Giriş Tarihi : 29-11-2022 15:21   Güncelleme : 29-11-2022 18:24
Erdoğan: Buğday bizde una çevrilip Afrika’ya gönderilebilir

Erdoğan, G20 kapsamında gittiği Endonezya temaslarının ardından gazetecilerle gerçekleştirdiği mülakatta, tahıl koridorunun geleceği, bu bağlamda ABD Başkanı Joe Biden’le yaptığı, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le de yapacağı görüşmeyi değerlendirirken, Afrika ülkelerine ücretsiz tahıl planına işaret etti. Erdoğan “Böyle bir mutabakatımız zaten oldu. İnşallah bu buğdayın gelip bizde una çevrilmesi ve bu şekilde gönderilmesi onları da ciddi manada rahatlatacaktır” dedi.

Enerjide yeniden ihraç

Erdoğan, küresel enerji krizi ve Türkiye’nin durumunu değerlendirirken de Akkuyu ve sonrasında planlanan Sinop nükleer santrallerine işaret etti.

Süreçlerin tamamlanmasıyla Türkiye’nin enerji ihraç eder hale gelebileceğini anlatan Erdoğan, “Bu arada bize ‘biz sizi enerji noktasında da destekleyebiliriz’ diyen ülkeler de var. Bu konuda onlarla da bu ilişkilerimizi devam ettireceğiz. İnşallah gerekirse oralardan da kendimiz için olmaktan öte alıp ihracını yapma, yani swap diyebileceğimiz bir süreci de başlatma şansımız ayrıca var. İsim vermeyim, onu gidip görüşüp, karara bağladıktan sonra açıklarız” ifadesini kullandı.

 

ABDÜLHAMİT DERMANABDÜLHAMİT DERMAN

YORUMLAR