Göbeklitepehaber.com
HV
06 ARALIK Salı 09:13
Advert

Ev fiyatlarında köpük eriyor! Ev arsa alacaklara kaçırılmayacak sosyal konut projeleri duyuruldu

Artan kira artışları sonrası hayata geçirilen sosyal konut hamlesi ile piyasalar yeniden canlandı. Geçtiğimiz aylarda arzın sınırlı olup talebin fazla olması fiyatları uçurmuştu. Açıklanan sosyal konut projesiyle vatandaşlar rahat bir nefes aldı. Bu şekilde 'Köpük' olarak tabir edilen gerçek dışı fiyatlamada düşüşler başladı. Bu fırsat kaçmaz!

EKONOMİ
Giriş Tarihi : 22-09-2022 07:00   Güncelleme : 22-09-2022 10:02
Ev fiyatlarında köpük eriyor! Ev arsa alacaklara kaçırılmayacak sosyal konut projeleri duyuruldu

 

Duyurulan sosyal konut projesi ile fiyatlarda dengeler değişti. Geçtiğimiz aylarda talebin fazla olmasını fırsat bilen ev sahipleri günlük olarak fiyatlarda değişikliğe neden oluyordu. Bunun önüne geçmek için sunulan konut kredilerine gelen sınırlama, ardından da sosyal konut projesiyle piyasalarda değişiklik yaşandı. Milyonlarca kişi sosyal konut projesine yöneldi. Emlak sektörü temsilcilerine göre talebin gerilemesi ile ‘köpük’ diye tabir edilen gerçek dışı fiyatlamada düşüş başladı.

KÖPÜK ERİDİ FİYATLAR DÜŞTÜ

Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) Başkanı Hakan Akdoğan, alım gücünün düşmesi ve sosyal konut projeler ile birlikte piyasalarda durgunluk olduğunu belirterek şu ifadeleri kullandı:
“Şimdi birçok alıcı sosyal konutta şansını deneyecek. Eve ya da arsaya başvuru yapacak, evde gençler varsa onlar da başvuru yapacak. Sonrasında ekim ayında Emlak Konut öncülüğünde orta gelirli için bir kampanya başlayacak. Tüm bu yeni imkânlar alıcıların elini güçlendirdi” dedi. Düşen talebin fiyatlara etkisini değerlendiren Akdoğan, “Emlak piyasasında fiyatlar düştü denilemez ama hem artış hızında hem de köpük fiyatlarda gerileme var. Söz gelimi biz ‘evinizin değeri en çok 3 milyon lira’ dediğimiz halde ‘3 milyon 250 bin liradan ucuza satmam’ diyen müşteri, kredilere gelen sınırlama sonrası 3 milyon seviyesine geldi. Bugün ise talep gerileyince 2 milyon 800 bin lira seviyesine düştü. Aslında satıcının burnu sürtüldü. 3-4 ay öncesinde her gün bizi arıyor, ne de olsa alıcı çok diye fiyatı sürekli arttırıyorlardı. Şimdi o kişiler gerileyen taleple gerçekçi rakamlara geliyor. Ayrıca alıcı lehine pazarlık payı da arttı”

k434334-40.jpg

MİLYONLARCA KİŞİ KAMUNUN PROJELERİNE YÖNELİCEK

Sosyal konut projesi ile birlikte fiyatların düştüğünü söyleyen İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa, “6 günde 4 milyon başvuru olması demek, 4 milyon potansiyel alıcının şu an için piyasadan çekilip beklemeye geçmesi demek. Üstelik başvurular da sürüyor. Bu projede altyapılı arsalar da olacak ve önümüzdeki dönemde onlar için de başvuru süreci başlayacak. Böylece milyonlarca alıcı ikinci el piyasa yerine kamunun projelerine yönelecek. İkinci elde fiyat artışının ana nedeni azalan arza rağmen çok yüksek talep olmasıydı. Şimdi talepte gerileme ile fiyatlar düşüş eğilimine geçti” dedi.

TALEPLERDE DÜŞÜŞ YAŞANIYOR

Talep süreçlerinde düşüşlerin olduğunu ve bunun etkilerinin piyasalara yansıdığını belirten Emlak danışmanlık şirketi Coldwell Banker Türkiye Başkanı Gökhan Taş şu ifadeleri kullandı:

“3-4 ay öncesine kadar gayrimenkul sektörüne ciddi bir nakit akışı oldu. Enflasyon karşısında parasının değerini korumak isteyenler konut aldı ve satışlar hızlı arttı. Alıcı tarafında treni kaçırmama psikoloji vardı. Bu fiyata bir daha bulamam diyen aldı. Bugün ise bu yangın söndü. Kredi sınırlaması ve sosyal konut beklentisi bunda etkili oldu. Kamunun açıkladığı sosyal konut hamlesinin talebe etkisini dar ve orta gelirli kesiminde daha net gördük. Devlet desteği ile 600-700 bin liraya ev satılacağının görülmesi, bu kategoride olan diğer konutlara ilgide azalma yarattı. Daha da önemlisi ‘ev sahibi olamam’ diyen kesimin umudu arttı.” İstanbul Emlak Brokerleri Kulübü İşletme Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Ulvi Özcan ise “Aslında sosyal konut projesinin adı yetti. Detaylar açıklanmadan beklenti oluştu ve talep geriledi. Gelecek yeni arz çok önemli ama yeterli değil. Piyasanın ihtiyacı kapsamlı bir konut politikası”

k434334-41.jpg

DOLANDIRICILARA DİKKAT!

Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesi devreye girdi. Proje kapsamında 2 yılda 250 bin konut inşa edileceği açıklanırken, başvurular da başladı. Talep dönemi 31 Ekim’de tamamlandıktan sonra hak sahipleri kura ile belirlenecek. İşte bu kura süreci dolandırıcıları harekete geçirdi. TOKİ tarafından yapılan açıklamaya göre dolandırıcılar ‘kurada öncelik tanınacağı’ vaadi ile vatandaşlardan para talep etmeye başladı. Bu yönde şikâyetler geldiği belirtilen TOKİ açıklamasında şu ifadelere yer verildi: “Dar gelirli vatandaşları konut sahibi yapan İdaremizin ismi kullanılarak sahtekârlık ve dolandırıcılık girişiminde bulunulduğu tespit edilmiştir. Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesi olan 250 bin sosyal konut projemiz kapsamında, ‘Başvurunuzun ardından kurada öncelik sağlanacağı ve bunun için para talep edildiği’ yönünde dolandırıcılık girişiminde bulunulduğu şikâyetleri gelmektedir. Özellikle belirtmek isteriz ki, İdaremiz tarafından satışa sunulan konutların başvuru toplama, sözleşme imzalama, devir, teslim, tapu gibi işlemlerinin tamamı Halk Bankası ve Ziraat Bankası’nın yetkili şubeleri aracılığı ile yapılmakta, başka bir banka şube ve/veya şahıs hesapları üzerinden işlem yapılmamaktadır. Ayrıca herhangi kooperatif veya dernek vasıtasıyla bir talep ya da ön talep ya da kapora alınarak işlem yapılmamaktadır. Bu sebeple size telefonla veya şahsen ulaşarak kurada öncelik sağlayacağını vadeden, ödeme talep eden kişi veya kişilere itibar edilmemesi gerekmektedir. Ayrıca sizinle irtibata geçerek para talebinde bulunulması durumunda savcılığa suç duyurusunda bulunulması gerekmektedir.”

ABDÜLHAMİT DERMANABDÜLHAMİT DERMAN

YORUMLAR