Göbeklitepehaber.com
HV
27 MART Pazartesi 23:41

Gıdaya erişimimiz zorlaştı...

Türkiye, gıdada kendi kendine yetebilen ülkeler arasında Vietnam, Ekvador ve Ürdün'ün ardından 49'unculuğa geriledi. Bahreyn ve Suudi Arabistan'ın dahi gerisinde kalan Türkiye'de gıda fiyatlarının erişilebilirlik düzeyi ise 80 ülkenin gerisinde kaldı.

GÜNDEM
Giriş Tarihi : 01-03-2023 15:48   Güncelleme : 01-03-2023 17:16
Gıdaya erişimimiz zorlaştı...

Tüm dünyada yüksek gıda fiyatları sorunları yaşanıyor fakat Türkiye bu krizi en derin yaşayan ülkelerin başında geliyor. Gıdaya ekonomik gücün yetmesi, erişebilme, kalite ve güvenlik unsurlarını içeren gıda güvenliği endeksinde Türkiye 2012-2020 yılları arasında dünyada gıda güvenliğinde en çok kan kaybeden yedinci ülkesi olmuştu.

Dünya Gazetesi'nde yer alan habere göre, The Economist’in beslenme ihtiyaçlarının karşılanmasıyla ilgili değerlendirmeler içeren Küresel Gıda Güvenliği Endeksi 2022 yılı sonuçları da açıklandı.

 

İLK ÜÇ: FİNLANDİYA, İRLANDA VE NORVEÇ

Bu araştırmaya göre dünyada gıdada kendi kendine yetebilen ilk 3 ülke Finlandiya, İrlanda ve Norveç olarak sıralandı.

Sıralamaya göre dünyanın 4’üncü gıdada kendi kendine yeten ülkesi Fransa, onu Hollanda ve Japonya takip etti. Çok geniş verimli topraklara sahip Türkiye’nin bu ülkelerin çok çok gerisinde kalması dikkat çekti.

İlk 10’daki diğer ülkeler İsveç, Kanada, İngiltere ve Portekiz olarak sıralandı.

UMMAN'IN GERİSİNDE KALDIK

Kendi kendine yeten ülkeler listesinde Umman, Bahreyn hatta Suudi Arabistan bile Türkiye’nin önünde yer alıyor. Türkiye listede Vietnam, Ürdün ve Ekvador’dan sonra 65.3 puanla 49’uncu sırada yer alıyor. Listenin sonunda Yemen, Haiti ve Suriye yer alıyor. Raporda ülkeler arasındaki gıda güvenliği farkının hızla açıldığı uyarısı yapılarak çözümün inovasyonda olduğu vurgulandı.

 

GIDA ENFLASYONU ETKİSİ

Gıda fiyatlarının erişilebilirliğinde ise dipteyiz. The Economist’in 113 ülkeyi kapsayan araştırmasına göre Türkiye’de gıda fiyatlarının erişilebilirlik düzeyi, 80 ülkenin gerisinde. Listenin alt bileşenlerinden gıda fiyatlarının erişilebilirliğinde Türkiye 81’inci sırada gösterildi. Türkiye'de gıda fiyatlarında 2022 yüksek artışla tamamlandı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre gıda fiyatları 2022'de yüzde 76,8 arttı.

ABDÜLHAMİT DERMANABDÜLHAMİT DERMAN

YORUMLAR