Göbeklitepehaber.com
HV
05 ŞUBAT Pazar 23:26

hükümet izliyor

HDP'li Milletvekili Garo Paylan, barınma krizine dikkati çekerek ülkede konutun barınma aracından çıkıp bir yatırım aracına dönüştüğünü söyledi. Meclis'te kabul edilen 'Yeni Konut Finansman Programı'na yönelik eleştirilerini de dile getiren Paylan, "Şimdi, Antalya'da fiyatlar şişmiş. 1 milyonluk ev, 5 milyon olmuş, 10 milyon olmuş; Çevre Bakanlığı’mız izliyor, hükümet izliyor. Millet evlenemiyor, biliyor musunuz? Gençler hem resmi olarak evlenemiyor hem de evlenemiyor, ev sahibi olamıyor" dedi.

SİYASET
Giriş Tarihi : 25-01-2023 07:36   Güncelleme : 25-01-2023 10:40
hükümet izliyor

 

AK Parti Aydın Milletvekili Mustafa Savaş ve 72 milletvekilinin imzasıyla TBMM Başkanlığı’na sunulan Yeni Konut Finansman Programı TBMM'de kabul edildi.

Kanun teklifinin görüşülmesi sırasında söz alan HDP Milletvekili Garo Paylan yaşanan konut krizinde iktidara yönelik sert eleştirilerini dile getirerek şunları söyledi:

Şu anda 10 bin liranın altında oturulabilecek ev yok. Bu neye tekabül eder? Bir barınma krizine tekabül eder. Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük barınma kriziyle karşı karşıyayız. İddiayla söylüyorum; Türkiye Cumhuriyeti tarihinde böyle bir barınma krizi yaşanmadı. Belli mahallelerde on yıllar boyunca oturan yurttaşlarımız, şu anda o mahallede oturamıyorlar. Kiralarını karşılayamadıkları için ya başka mahallelere taşınıyorlar ya başka illere taşınıyorlar; bunun farkında mısınız bilmiyorum. Bu, bir krizdir.

'KONUT ARTIK BARINMA DEĞİL YATIRIM ARACINA DÖNÜŞTÜ'

Bu krize Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’mız, maalesef yalnızca konut üretme vizyonu olarak bakıyor. Memlekette yaklaşık olarak 28 milyon konut var. 28 milyon konuta 85 milyon kişi oturur mu diye baktığınızda, oturur. Yani 28 milyon çarpı 4 yapsanız, 112 milyon kişi oturur; çarpı 3 yapsanız da 80 küsur milyon kişi. Yani 80 milyon kişiyi oturtursunuz ama ‘Memlekette konut krizi var’ deniliyor; çünkü konut, bir barınma aracından çok bir yatırım aracına dönüştü.

'KARA PARA MERKEZİ OLDUK'

Yurttaşlarımız yoksullaştı. Ben, yabancı yatırımcıları görüyorum; 10 milyon dolar, 20 milyon dolar, 50 milyon dolarla piyasaya giriyor. Avrupa’da diyelim ki konut 1 milyon euro, burada 200 bin euroya daire var, ne güzel. Geliyor burada ev kapatıyor, kapatıyor da kapatıyor. Bir de ‘nereden buldun’ diye de onlara sorulmuyor, çünkü kara para merkezi olduk. Vergisiz kazanılan, çeşitli ülkelerdeki paralar buraya getiriliyor ve konut piyasasına giriyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’mızın bu duruma dair herhangi bir regülasyon önerisi var mı?

'HÜKÜMET YAŞANANLARI İZLİYOR'

Antalyalı Ahmet, Mehmet, Agop, Ayşe, Fatma evini alamayacak; Hans gelecek, George gelecek, İgor Rusya'dan gelecek, oradaki evleri kapatacak. Şimdi, Antalya'da fiyatlar şişmiş. 1 milyonluk ev, 5 milyon olmuş, 10 milyon olmuş; Çevre Bakanlığı’mız izliyor, hükümet izliyor. Millet evlenemiyor, biliyor musunuz? Sayın Cumhurbaşkanı 3 çocuk istiyor ama 3 çocuk için önce evlenmesi lazım. Gençler hem resmi olarak evlenemiyor hem de evlenemiyor, ev sahibi olamıyor. Bunun farkında mısınız?

ABDÜLHAMİT DERMANABDÜLHAMİT DERMAN

YORUMLAR