Göbeklitepehaber.com
HV
06 ARALIK Salı 10:30
Advert

Karın ağrısı şikayetiyle gittiği hastanede midesinden çıkarılan şoke etti: Tam 63 adet!

Hindistan'da, karın ağrısı şikayetiyle hastaneye giden bir kişinin midesinden çıkarılanlar şoke etti. Doktorların Pika Sendromu yaşadığı düşünülen kişinin midesinden tam 63 adet metal kaşık sapı çıkarıldı.

GÜNDEM
Giriş Tarihi : 30-09-2022 09:39   Güncelleme : 30-09-2022 13:46
Karın ağrısı şikayetiyle gittiği hastanede midesinden çıkarılan şoke etti: Tam 63 adet!

Kuzey Hindistan'daki Muzaffarnagar bölgesinde yaşanan olayda, dayanılmaz mide ağrısı şikayetiyle hastaneye başvuran bir kişi tedaviye alındı.

Hiçbir şey yiyip içemez hale gelen 32 yaşındaki hastanın ağrısının sebebini belirlemek isteyen doktorlar röntgen ve tomografi taraması yaptı.

İlk etapta bir tümörden şüphelenen doktorlar taramalar neticesinde adamın midesinde yoğun şekilde yabancı madde olduğunu tespit etti.

MİDESİNDEN 63 METAL KAŞIK SAPI ÇIKARILDI

Ntv'de yer alan habere göre; 2 saatten fazla süren ameliyatı yapan Dr. Rakesh Khurana, "Ameliyatta yabancı cisimlerin çelik kaşık olduğunu fark ettik. Bu kadar çok kaşık çıkınca şok olduk. Tam 63 tane vardı. 35 yıllık meslek hayatımda gördüğüm nadir tıbbi vakalardan biriydi" dedi. Khurana, hastanın kaşıkların kafasını kırdığını ve sadece sap kısımlarını yuttuğunu belirtti.

6 AY ÖNCE BAŞLAMIŞ

İyileşmesi için yoğun bakımda tutulan hasta ise yaklaşık altı ay önce metal nesneleri yemeye başladığını söyledi.

PİKA SENDROMU HAKKINDA

Doktorlar hastanın Pika Sendromu olarak bilinen, besin olarak kabul edilmeyen maddelerin devamlı ve ısrarlı bir şekilde yenilmesi alışkanlığı olabileceğine inanıyor.

Toprak, kil, tebeşir, kömür gibi nesneleri yeme alışkanlığı tıpta pika sendromu olarak adlandırılıyor. İsmi halk arasında fazla bilinmese de demir, çinko, kalsiyum eksikliği gibi nedenler ile kişiler bu maddeleri yeme eğilimine giriyor. Ancak uzmanlara göre bu durum hiçbir mineralin eksikliğini gidermediği gibi kabızlık, bağırsaklarda parazit, cıva zehirlenmesi gibi sorunlara neden olabiliyor.

ABDÜLHAMİT DERMANABDÜLHAMİT DERMAN

YORUMLAR