Göbeklitepehaber.com
HV
02 EKİM Pazar 04:04
Advert

Mahkemeden tepki çeken karar: Pamukkale tehlike altında

UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan ve her geçen gün daha çok yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği dünyaca ünlü Pamukkale travertenlerine komşu arazinin SİT statüsü mahkeme kararıyla düşürüldü.

KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 17-09-2022 10:05   Güncelleme : 17-09-2022 14:07
Mahkemeden tepki çeken karar: Pamukkale tehlike altında

Pamukkale travertenleri mahkeme kararıyla tehlike altına girdi. Travertenlere 500 metre mesafede bulunan 31 bin 704 metrekare tarla statüsündeki arazinin SİT alanından çıkarılmasına ilişkin ilk talep, Aydın Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından 20 Ekim 2017’de, arazinin Hierapolis Antik Kenti içerisinde kalması nedeniyle reddedildi.

ARAZİ SAHİPLERİ İSTEDİĞİNİ ALDI

Arazi sahipleri bu kararı Koruma Yüksek Kurulu’na itiraz etti. Yüksek Kurul da 21 Şubat 2018 günü Bölge Kurulu’nun ret kararın doğru olduğuna ve kararın geçerli olduğuna karar verdi. Denizli İdare Mahkemesi Koruma Kurulu’nun kararını iptal etti. Kültür ve Turizm Bakanlığınca İzmir Bölge İdare Mahkemesi’ne yapılan istinaf başvurusu da 2019 yılında reddedilince hukuki olarak yapacak bir şey kalmadı.

pamukkale.jpg

SİT STATÜSÜ DÜŞÜRÜLDÜ

Sözcü'de yer alan habere göre, Mahkeme kararı doğrultusunda Bölge Koruma Kurulu 2. derece olan sit statüsünü 3. derece arkeolojik sit olarak değiştirdi. İlgili tapu müdürlüğünce taşınmazın tapu kütüğünde bulunan, “2. Derece Arkeolojik Sit Alanıdır” şerhinin silinerek, “Tamamı 3. Derece Arkeolojik Sit Alanıdır” şeklinde şerh konulmasına karar verildi.

Aydın Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Kararı’nda şu dikkat çeken tespitlere yer verildi:
"İkinci derece arkeolojik sitler, tarih öncesinden günümüze kadar gelen çeşitli medeniyetlerin ürünü olup, yaşadıkları devirlerin sosyal, ekonomik, mimari ve benzeri özelliklerini kısmen yansıtan yerleşim alanları ve sosyal yaşama konu olmuş alanlardır.

2. derece arkeolojik sitler korumaya yönelik bilimsel çalışmalar dışında aynen korunacak sit alanlarıdır. Bu alanlarda yeni yapılaşmaya izin verilemez. Bu kapsamda ilke kararıyla 2. derece arkeolojik sit statüsünün bilimsel çalışmalar dışında aynen korunacak nitelikli alanlardandır. İtiraza konu alanın tapu kaydı incelendiğinde taşınmazın tarla vasıflı olduğu ve parsel üzerinde herhangi bir yapılaşmanın bulunmadığı görüldü."

MAHKEMEDEN TEPKİ ÇEKEN KARAR

Açıklamanın devamında, "Denizli İdare Mahkemesi’nin kararında alanın konumu itibariyle sağlıklı, çevresel özellikleri koruyan ve gözeten ve aynı zamanda bölgede zaman içinde çevredeki turizm alanlarının önemli bir cazibe merkezi haline getirilmesine katkı sağlayacak, olası çevreye uygun olmayan ve kaçak yapılaşmayı ortadan kaldıracak, sürdürülebilir bir doğal, tarihsel arkeolojik ve kültürel turizmi geliştirecek şekilde sit statüsünün yeniden ele alınmasının uygun olacağı ifade edildi. 2577 sayılı idari yargılama Usulü Kanunu’nun 28. Maddesinde, “Danıştay bölge idare mahkemeleri, idare ve vergi mahkemelerinin esasa ve yürütmenin durdurulmasına ilişkin kararlarının icaplarına göre idare, gecikmeksizin işlem tesis etmeye mecburdur.

"MAHKEME KARARINDA ÇELİŞKİ"

Bu kapsamda itiraza konu kararın parselde belirlenen 2. derece arkeolojik sit statüsü yukarıda anılan mevzuat hükümlerinde belirtilen şartları karılamamakta ve anılan mahkeme kararında tanımlanan sit statüsü ile çelişki gösterdiği değerlendirilmektedir."

HALİL DEMİR HALİL DEMİR

YORUMLAR
ÇOK OKUNANLAR