Göbeklitepehaber.com
HV
01 ŞUBAT Çarşamba 18:53

Memur ve emeklinin gözü Aralık ayı enflasyon verisinde

Devlet memuru ve emeklilerin gözü, yarın açıklanacak Aralık ayı enflasyon rakamlarına çevrildi. Normalde SSK ve Bağkur emekli aylıkları 2022 yılının Temmuz – Aralık dönemindeki enflasyon oranında artacak. Memur maaşları ve Emekli Sandığı’ndan emekli olanların aylıklarına ise 2022’nin Temmuz'unda yapılan yüzde 7’lik toplu sözleşme zammına göre yılın ikinci yarısındaki enflasyon farkı + 2023 yılı ilk yarısına ait yüzde 8 toplu sözleşme zammı oranında artış yapılacak.

EKONOMİ
Giriş Tarihi : 03-01-2023 07:17   Güncelleme : 03-01-2023 10:21
Memur ve emeklinin gözü Aralık ayı enflasyon verisinde

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), aralık ayı enflasyon verilerini yarın saat 10.00'da duyuracak.

Memur maaşları ile SSK, Bağkur ve Emekli Sandığı emeklilerinin aylıklarına yapılacak zamlar yarın enflasyon verilerinin açıklanmasıyla büyük ölçüde netleşecek. Normalde SSK ve BAĞ-KUR emekli aylıkları 2022 yılının Temmuz – Aralık dönemindeki enflasyon oranında artacak. Memur maaşları ve Emekli Sandığı’ndan emekli olanların aylıklarına ise 2022’nin Temmuz ayında yapılan yüzde 7’lik toplu sözleşme zammına göre yılın ikinci yarısındaki enflasyon farkı + 2023 yılı ilk yarısına ait yüzde 8 toplu sözleşme zammı oranında artış yapılacak.

TÜİK'in verilerine göre, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) Kasım'da bir önceki aya göre yüzde 2,88 artarken, Temmuz-Kasım döneminde de tüketici fiyatlarında yüzde 14,05 artış meydana geldi. Böylece 5 aylık dönemde, maaşlara yapılan yüzde 7'lik zam oranı aşılırken enflasyon farkı verilmesi durumu ortaya çıktı.

Memurlar, yılın ikinci yarısına ilişkin olarak topla sözlemden kaynaklanan yüzde 7'lik zam ve enflasyon farkı almışlardı. Şimdi Aralık'ta veri aynı kalsa bile memurlar toplu sözleşmeden doğan yüzde 7'lik zammın farkı olarak yüzde 7,2'lik enflasyon farkı alacak. Emekliler de yüzde 14,05'lik zam alacak. Ancak söz konusu artışların yaşam maliyetini ne kadar karşılayacağı merak konusu.

Memurlar ay rıca toplu sözleşmeden kaynaklı olarak da 2023'ün ilk altı ayı için yüzde 8 artı enflasyon farkı oranında zam yapılacak.

Bloomberg HT beklenti ankentine göre Aralık'ta yıllık enflasyon 67 seviyesinde olacak.

Beklenti anketinin gerçekleşmesi halinde Temmuz-Aralık dönemi için yüzde 17,2 enflasyon artışına istinaden, maaşlara yüzde 10,2'lik enflasyon farkı ve toplu sözleşme gereğince yüzde 8'lik zam ile yüzde 18,2'lik zam yapılması söz konusu olacak.

Memur, sözleşmeli ve memur emeklileri, zamlı maaşlarını ve enflasyon farkını 15 Ocak'ta alacak.

Öte yandan SSK ve Bağ-Kur emeklileri de maaşlarını geçen yılın son 6 aylık enflasyonu oranında zamlı alacak.

Memura refah payı gündemde

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, son kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada, Türkiye'nin kazancını, zenginliğini, çalışanlar başta olmak üzere milletin her kesimine yansıtmakta kararlı olduklarını belirterek, memur ve emekli maaş artışlarını da bu yaklaşımla ele alacaklarını ifade etmişti.

Bu kapsamda Ocak ayından itibaren geçerli olmak üzere memur ve emeklilerin maaşlarına enflasyon farkı ve toplu sözleşmeden alacakları zammın yanı sıra ilave bir destek de sağlanması bekleniyor.

SSK emeklileri için de beklenti anketinin gerçekleşmesi halinde Temmuz-Aralık dönemi için yüzde 17,2 enflasyon artışına istinaden, 17,2'lik bir artış yapılacak. Asgari ücrete yapılan yüzde 54,6'lık artış sonrası emeklilerde de bir refah payı beklentisi söz konusu. Ancak bu refah payının olup olmayacağı, olursa ne kadar olacağını Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklaması bekleniyor.

ABDÜLHAMİT DERMANABDÜLHAMİT DERMAN

YORUMLAR