Göbeklitepehaber.com
HV
06 ŞUBAT Pazartesi 00:31

Merkez Bankasından yeni karar...

Merkez Bankası'nın bankalara verdiği talimata göre, yurt dışına 50 bin dolar üzeri yapılacak olan EFT/havale işlemlerinde belge ibrazı zorunluluğu getirildi. Öte yandan, 2 Ocak 2023 tarihinden itibaren yurt dışı emanet hesaplarına virman yoluyla yapılacak olan menkul kıymet transferlerinin durdurulduğu öğrenildi.

EKONOMİ
Giriş Tarihi : 03-01-2023 09:44   Güncelleme : 03-01-2023 11:46
Merkez Bankasından yeni karar...

 

Merkez Bankası'nın talimatıyla bankalar müşterilerine, yurt dışına 50 bin dolar üzeri yapılacak transfer işlemlerinde belge zorunluluğu ibrazı getirildiğini açıkladı. 2 Ocak'tan itibaren yurt dışı emanet hesaplarına virman yoluyla yapılacak menkul kıymet transferleri de durduruldu. Merkez Bankası eski Başkanı Rüştü Saraçoğlu, konuya ilişkin detayların olduğu bir belge paylaştı.

Açıklamada, 50 bin dolar üstü müşterilerin yurt dışına yapacakları transfer (SWIFT) işlemleri ile Türk bankalarında hesaplarında bulunan “yurt dışı yerleşik” kişilere yapılan EFT/havale işlemlerinde rapor amaçlı olarak ödeme mahiyetinin belirtilmesi ve işlemlerin niteliğini teşvik eden belgelerin zorunlu hale getirildiği belirtildi.

TRANSFERLER DURDURULDU

Bankalar ayrıca müşterilerine “yurt dışı emanet hesaplarına virman yoluyla yapılacak menkul kıymet” (eaurobond, bono özel sektör tahvili) transferinin de durdurulduğunu açıkladı.

Bir bankanın müşterilerine gönderdiği mesaj ise şöyle:

TCMB talimatına istinaden 2 Ocak 2023 tarihi itibariyle, 50.000.- USD ve üstü (muadili diğer para birimleri) yurt dışına yapılan transferler (SVVIFT işlemleri) ile, 1O milyon TL ve üstü Bankamızda veya diğer Türk bankalarında hesabı bulunan ‘Yurt Dışı Yerleşik' (YD) kişilere yapılan EFT/Havale işlemlerinde, rapor amaçlı olarak, ödeme mahiyetinin belirtilmesi ve işlemin niteliğini tevsik eden belge ibrazı zorunlu hale gelmiştir. İbrazı istenen belge ile ilgili detaylı bilgi önümüzdeki günlerde ABACUS birimimizce açıklanacaktır.
Ayrıca, Müşterilerimizin Yurt dışı emanet hesaplarına virman yoluyla yapılacak “menkul kıymet (eurobond, bono, özel sektör tahvili vb.)“ transferleri durdurulmuştur.

ABDÜLHAMİT DERMANABDÜLHAMİT DERMAN

YORUMLAR