Göbeklitepehaber.com
HV
27 MART Pazartesi 23:27

Petrol fiyatları haftaya düşüşle başladı

Petrol fiyatları Fed'in faiz artışlarına devam edeceği beklentisiyle düşüşte.

EKONOMİ
Giriş Tarihi : 27-02-2023 16:32   Güncelleme : 27-02-2023 16:33
Petrol fiyatları haftaya düşüşle başladı

ABD'de Batı Teksas tipi ham petrolün varil fiyatı 76 doların altına geriledi. Polonya'nın en büyük petrol şirketi PKN Orlen Rusya'dan Druzhba boru hattı yoluyla petrol alımlarını sürpriz biçimde durdurdu. Öte yandan Fed'in faiz artışlarına devam edeceği beklentisi ABD ekonomisinin resesyona gireceği ve emtia talebinin zarar göreceğine yönelik endişeleri artırdı.

Singapur'daki IG Asia Ptes Stratejisti Yeap Jun Rong "ABD enflasyonunda yukarı yönlü sürprizler faiz artışının süreceği beklentilerini de artırdı. Yine de Çin ekonomisindeki toparlanma, petrolde görünümü destekleyebilir" değerlendirmesini yaptı.

Nisan vadeli ABD tipi ham petrolün varil fiyatı yüzde 0,6 düşerek 75,90 dolardan, Nisdan vadeli Brent petrolün varili ise yüzde 0,6 düşüşle 82,67 dolar civarında seyrediyor.

Petrol fiyatları bu sene Rusya'nın arz görünümü, Çin ekonomisinin açılması ve para politikaları gibi çeşitli etkilerle dar bantta seyrediyor.

ABD Hazine Bakanı Lawrence Summers Çin, Hindistan ve Türkiye'nin katılmaması nedeniyle Rusya'ya yönelik yaptırımların çok etkili olmadığını belirtti.

 

 

ABDÜLHAMİT DERMANABDÜLHAMİT DERMAN

YORUMLAR