Göbeklitepehaber.com
HV
28 MART Salı 00:04

seçim sonrası faizler artacak

Dünyanın önde gelen bankalarından JP Morgan ve Goldman Sachs, Türkiye’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrası politika faizinin yüzde 30’un üstüne yükseleceğine yönelik tahminde bulundu. MB, son yıllarda görülmemiş oranda bir artışa gidebilir.

EKONOMİ
Giriş Tarihi : 02-02-2023 01:45   Güncelleme : 02-02-2023 01:47
seçim sonrası faizler artacak

TCMB, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın ekonomi politikası çerçevesinde, yükselen enflasyona rağmen politika faizini %9'a indirdi. ABD merkezli yatırım bankaları JP Morgan Chase & Co. ve Goldman Sachs, Türkiye’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrası politika faizinin yüzde 30’un üstüne çıkacağını öngördü.

MB, kur krizini tetikleyen 2021 eylül-aralık arasındaki 500 baz puanlık faiz indiriminin ardından Ocak 2022 itibariyle bu sürece son vermişti.

Daha sonra MB, ağustos toplantısında yüzde 80’i aşan resmi enflasyona rağmen uzun bir aradan sonra politika faizini 100 baz puan indirerek yüzde 13’e çekmişti. Banka bu indirimi ekonomik aktivitede yavaşlamayı neden göstererek yapmıştı. Benzer gerekçelerle eylülde 100, ekimde 150 baz puanlık indirim gelmişti. Kasımda da 150 baz puanlık indirimle faiz tek haneye inmişti. PPK, bununla birlikte faiz indirim döngüsünün sonlandırılmasına karar verildiğini bildirmişti.

Seçimlere kadar bu politikada değişiklik beklenmiyor. Ancak Batılı ülkelerin bankaları gözünü seçim sonrasına dikmiş durumda.

Bloomberg ajansından Beril Akman’ın haberine göre bankalar bu konuya ikiye bölünmüş durumda.

Ancak JP Morgan ve Goldman Sachs gibi yatırım bankalarının öngörüsü, seçim sonrasında politika faizinin yüzde 30’a ya da mevcut seviyenin üç katına çıkaracağı yönünde.

Bu bankalara göre MB, son yıllarda görülmemiş oranda bir artışa gidebilir.

Reuters’a göre İspanya merkezli banka BBVA CEO’su Onur Genç de benzer fikirde. Genç, konuyla ilgili ”Türkiye’de belirsizlikler azaldığında faiz ve mevduatların artmasını bekliyoruz” dedi.

 

ABDÜLHAMİT DERMANABDÜLHAMİT DERMAN

YORUMLAR