Tacikistan, Türkiye'nin Tacik vatandaşlarına sağladığı vize muafiyetini iptal ederek Türk pasaport sahiplerinden vize talep edeceğini duyurdu. Bu karar, Türkiye'nin Tacik vatandaşlarına yönelik vize muafiyetini kaldırmasının ardından alındı. Tacik Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Türkiye'nin 20 Nisan 2024 tarihinden itibaren umuma mahsus yabancı pasaport sahiplerine vize rejimi uygulayacağı belirtildi. Tacikler, 2018 yılından beri Türkiye'ye 90 güne kadar vizesiz seyahat edebiliyordu, ancak bu kararla bu uygulama sona ermiş oldu.

RUSYA'DAKİ SALDIRI SONRASI KARAR GELDİ

Türkiye'nin bu adımı, Rusya'daki 22 Mart'ta gerçekleşen ve 144 kişinin hayatını kaybettiği IŞİD saldırısının ardından geldiği belirtiliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla 5 Nisan'da Resmi Gazete'de yayımlanan karara dayanarak alınan bu adım, iki ülke arasındaki ilişkilerde yeni bir dönemi işaret ediyor.

Sözcü'de yer alan habere göre; ayrıca, son zamanlarda Türkiye'nin İstanbul Havalimanı'nı kullanarak Meksika, Panama, Kolombiya ve Venezuela'ya transit seyahat edecek 10 ülkenin vatandaşlarına elektronik havalimanı transit vizesi şartı getirdiği biliniyor. Bu ülkeler arasında Hindistan, Afganistan, Nepal, Burkina Faso, Gine, Çad, Somali, Kamerun, Moritanya ve Yemen bulunuyor. 15 Nisan'dan itibaren geçerli olacak bu kararla, bahsi geçen ülkelerin vatandaşları İstanbul Havalimanı üzerinden bu destinasyonlara seyahat ederken elektronik havalimanı transit vizesi almaları zorunlu hale geldi.