Göbeklitepehaber.com
HV
27 MART Pazartesi 23:49

TCMB döviz rezervlerinden 7 milyar dolar harcadı

Reuters'a konuşan bankacılık kaynakları, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) 6 Şubat'ta gerçekleşen Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından döviz rezervlerinden 7 milyar dolar kullandığını ifade etti.

EKONOMİ
Giriş Tarihi : 23-02-2023 11:03   Güncelleme : 23-02-2023 11:18
TCMB döviz rezervlerinden 7 milyar dolar harcadı

Reuters'a konuşan bankacılık kaynakları, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) 6 Şubat'ta gerçekleşen Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından döviz rezervlerinden 7 milyar dolar kullandığını ifade etti.

Haberde belirtilen detaylara göre bankacılar, Merkez Bankası'nın döviz rezervlerinin önümüzdeki haftalarda baskı altında kalmaya devam edebileceğini belirtti. Ayrıca Türk Lirası'nın (TL), ABD doları karşısında 6 Şubat'tan bu yana yalnızca yüzde 0,2 değer kaybettiğine dikkat çekildi.

4 milyar dolar azalmıştı

TCMB verilerine göre döviz rezervleri, depremden bir hafta sonra 4 milyar dolar azalarak 125,6 milyar dolara gerilemişti. Bankacılar, geçen hafta da 3 milyar dolarlık rezerv kullanıldığını ifade etti.

Haber için değerlendirmelerde bulunan bankacılardan birisi, TCMB'nin döviz piyasasını "uzun zamandır özellikle ihracattan elde edilen döviz gelirlerini piyasaya aktararak" dengelediğini söyledi. Bankacı, "Rezerv kullanımı uzun zaman sürdürülebilir değil çünkü rezerv yeterliliği düşük. Dövize olan talebi azaltmak için atılan adımların devam etmesini bekliyorum" dedi.

Reuters, TCMB yetkililerinin konu hakkında görüş vermeyi reddettiğini belirtti.

ABDÜLHAMİT DERMANABDÜLHAMİT DERMAN

YORUMLAR