Göbeklitepehaber.com
HV
01 ŞUBAT Çarşamba 19:35

Ukraynalı bakan: Tahıl koridoru anlaşması uzatılacak

Ukrayna Altyapı Bakanı Oleksandr Kubrakov, Karadeniz tahıl anlaşmasının 120 gün uzatılacağını duyurdu.

TARIM
Giriş Tarihi : 29-11-2022 16:45   Güncelleme : 29-11-2022 17:49
Ukraynalı bakan: Tahıl koridoru anlaşması uzatılacak

Gıda tedariki açısından dikkatle takip edilen tahıl koridoru anlaşması uzatılacak.

Açıklama Ukrayna Altyapı Bakanı Oleksandr Kubrakov'dan geldi. Twitter hesabından açıklama yapan Kubrakov anlaşmanın 120 gün uzatılacağını belirtti. Bakan Kubrakov paylaşımında başka detay vermedi.

Kubrakov paylaşımında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın gıda krizine karşı küresel mücadelede önemli adımlar attıklarını da vurguladı.

BM memnuniyetle karşıladı

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres Karadeniz tahıl anlaşmasının uzatılmasını memnuniyetle karşıladığını söyledi.

Guterres, "Tüm tarafların, Karadeniz tahıl anlaşmasını sürdürmekte anlaşarak Ukrayna'dan tahıl, gıda ve gübrenin güvenli sevkedilmesine yardımcı olmalarını memnuniyetle karşılıyorum" dedi.

Guterres aynı zamanda BM'nin, "Rusya'dan gıda ve gübre ihracatı yapılmasının önündeki engelleri kaldırmakta kararlı" olduğunu ifade ederek Moskova için anlaşmanın olmazsa olmaz maddesine değindi.

Rus tarafından sinyaller gelmişti

 

Rus tarafından gelen açıklamalar da anlaşmanın uzatılacağı yönünde vurgular içeriyordu.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, 19 Kasım’da süresi sona erecek tahıl anlaşmasının uzatılmasıyla ilgili müzakerelerin sürdüğünü söylemişti.

Uzmanların konu hakkında yoğun bir şekilde çalıştığını anlatan Peskov, “Bildiğiniz gibi anlaşmaya ilişkin, temel olarak, Rus ürünlerinin de ihracıyla ilgili kısıtlamaların kaldırılmasına yönelik anlaşmalardan bahsediyoruz. Birleşmiş Milletler ile yapıcı temaslar var.” diye konuşmuştu.

Peskov, Rus ürünlerine yönelik kısıtlamaları da kapsayan görüşmelerin çözüme kavuşmasını beklediklerine işaret ederek, “Tahıl anlaşmasının uzatılmasına yönelik olumlu gelişmeler var ancak önceki anlaşmaların tam olarak uygulanmasını sağlamak gerekiyor." ifadesini kullanmıştI

ABDÜLHAMİT DERMANABDÜLHAMİT DERMAN

YORUMLAR