Göbeklitepehaber.com
HV
28 MART Salı 00:12

28 Şubat paşalarına af...

28 Şubat Davası'nda müebbet hapis cezasına çarptırılan 3 generalin cezası kaldırıldı. Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre; eski Korgeneral Hakkı Kılınç, eski Orgeneral Ahmet Çörekçi ve eski Tuğgeneral İdris Koralp'in cezalarının kaldırılma nedeni 'kocama hali' olarak gösterildi.

SİYASET
Giriş Tarihi : 03-03-2023 15:17   Güncelleme : 03-03-2023 15:38
28 Şubat paşalarına af...

Ocak ayında 28 Şubat davası kapsamında müebbet hapis cezasına çarptırılan eski Orgeneral İlhan Kılıç ile eski Tümgeneral Kenan Deniz'in cezaları kaldırılmıştı. Bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanan duyuruya göre 28 Şubat Davası'nda tutuklanan ve müebbet hapis cezasına çarptırılan 83 yaşındaki eski Korgeneral Hakkı Kılınç, 91 yaşındaki eski Orgeneral Ahmet Çörekçi ve 75 yaşındaki eski Tuğgeneral İdris Koralp'in cezaları da Cumhurbaşkanı kararı ile kaldırıldı.

Karara gerekçe olarak hükümlüler hakkında Adli Tıp Kurumu'nun 'kocama hali' raporu gösterildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, söz konusu kararları Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın 104'üncü maddesinin 16'ncı fıkrası hükmü uyarınca verdi.

 

Geçen Aralık ayında ise 84 yaşındaki eski Korgeneral Vural Avar, cezaevinde yaşamını yitirmişti. . Eylül ayında koronavirüse yakalanan ve ileri derece demans hastası olan Avar, kasım ayında ise düşerek kaburgalarını kırmış, sonrasında tutuklu bulunduğu cezaevine geri gönderilmişti.

ABDÜLHAMİT DERMANABDÜLHAMİT DERMAN

YORUMLAR