Göbeklitepehaber.com
HV
03 MART Pazar 10:15

Alman çiftçiler ülke çapında protestolar düzenliyor

Alman çiftçiler, hükümetin tarımsal sübvansiyonları aşamalı olarak kaldırma planına karşı protestolarını ülke geneline yaydı. Çiftçiler traktörleriyle otobanlara erişim yollarını kapatıyor. Protestoların bir hafta sürmesi bekleniyor.

TARIM
Giriş Tarihi : 12-01-2024 10:58   Güncelleme : 12-01-2024 10:59
Alman çiftçiler ülke çapında protestolar düzenliyor

Almanya'da koalisyon hükümetinin tarımsal sübvansiyonları aşamalı olarak kaldırma planı çiftçilerden büyük tepki topladı.

Traktör ve kamyonlarıyla uzun kuyruklar oluşturan Alman çiftçiler, Almanya'nın bazı bölgelerinde otoyol erişim yollarını kapatarak ülke çapında protesto eylemlerine başladı.

Gösteriler için bir araya gelerek hükümetin tarımda kullanılan dizel yakıta ilişkin vergi indirimlerini kaldırma planına karşı çiftçi protestolarının bir hafta süreceği açıklandı.

Reuters'in haberine göre, çiftçiler vergi indirimlerinin sona ermesinin çiftlikleri iflasa sürükleyeceğini savunuyor.

"Çiftçi yok, yiyecek yok, gelecek yok" yazan protesto pankartlarıyla süslenmiş traktör ve kamyonlardan oluşan konvoylar ana trafiği ablukaya alırken, söz konusu protestoların birçok sektörün lojistiğinde sorun yaratacağı dile getiriliyor.

 

Alman Çiftçi Derneği (DBV) Başkanı Joachim Rukwied, Stern Magazine'e verdiği bir demeçte, nüfusun büyük bölümlerinden aldıkları desteği ve dayanışmayı kaybetmek istemediklerini ifade ederek, çiftçilerin tarım sektörü için planlanan vergi zamlarını kabul etmeyeceğini söyledi.

Bu arada geçen haftadan bu yana artan çiftçi tepkileri hükümetin de oyun planını değiştirdi.

Söz konusu tepkiler, Almanya Başbakanı Olaf Scholz'un koalisyonunun, mahkeme kararıyla ertelenen 2024 bütçe taslağını sonuçlandırma yarışına girmesine ve tarıma yönelik sübvansiyonların kesilmesi planlarında değişiklik yapılması da dahil olmak üzere beklenmedik değişiklikler yapmasına yol açtı.

Çiftçilerin tarımsal dizele yönelik vergi indirimini aniden sona erdirmek yerine, sübvansiyon bu yıl yüzde 40, 2025'te yüzde 30 oranında azaltılacak ve 2026'dan itibaren sona erecek.

Hükümet ayrıca ormancılık ve tarıma yönelik taşıt vergisinde ayrıcalıklı uygulamayı kaldırma planlarından da vazgeçti.

DBV, değişikliklerin yeterli olmadığını ve bu haftaki protesto planlarına sadık kaldıklarını açıkladı.

HALİL DEMİR HALİL DEMİR

YORUMLAR