Göbeklitepehaber.com
HV
06 ŞUBAT Pazartesi 00:00

Anayasa çiğnenirken teklif görüşmeyi samimi bulmuyoruz...

AK Parti yönetimi bugün başörtüsü için anayasa değişikliği teklifini görüşmek üzere HDP'den randevu istedi. HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, talebi reddettiklerini açıklayarak "Hazine yardımının kesilmesi bir hak gaspıydı, AK Parti grubuyla görüşmeme kararı aldık. Mevcut anayasanın bile her gün çiğnendiği, hukukun askıya alındığı bir dönemde anayasa değişikliği görüşmeyi samimi, inandırıcı ve güven verici bulmuyoruz" dedi.

GÜNDEM
Giriş Tarihi : 10-01-2023 10:10   Güncelleme : 10-01-2023 13:14
 Anayasa çiğnenirken teklif görüşmeyi samimi bulmuyoruz...

HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, Meclis’te basın toplantısı düzenleyerek, AK Parti Meclis grubunun başörtüsüne ilişkin anayasa değişiklik teklifini görüşmek üzere kendilerinden randevu talep ettiğini, ancak mevcut siyasi ortamda bu teklifin tartışılmasını samimi ve güven verici bulmadıkları için bu talebi reddettiklerini açıkladı.

AK Parti Meclis Grubu yöneticilerinin, HDP Meclis Grup Yönetimi'nden çarşamba günü için randevu istediğini söyleyen Oluç, talebi partisinin yetkili kurullarıyla değerlendirdikten sonra bu talebi reddettiklerini belirtti.

'TEKLİF ÖZGÜRLÜK SORUNUNA ÇÖZÜM ÜRETMEDE YETERSİZ'

HDP’nin kapatılmasına yönelik davanın Anayasa Mahkemesi’nde devam ettiğini hatırlatan Oluç, randevu talebini reddetme gerekçelerini şöyle açıkladı:

"Bu açıklamanın tek bir gündemi olacak. O da anayasa değişikliği ile ilgili gelişmeler hakkında. Bildiğiniz üzere Cumhur İttifakının Meclis’e sunduğu bir anayasa değişikliği teklifi var. Biz daha önce yaptığımız açıklamada da bu konudaki tutumumuzu açıklamıştık. Ayrımcılık yapılmaması, hak ve özgürlüklere bir bütün olarak yaklaşılması gerektiği konusundaki ilkesel tutumumuzu vurgulamıştık. Bu kadar hak gaspının, ayrımcılığın, eşitsizliğin ve hukuksuzluğun yaşandığı, özgürlüklerin ve demokrasinin ağır saldırı altında olduğu bir süreçte, sadece başörtüsü ile ilgili getirilen değişiklik teklifinin de Türkiye’deki özgürlükler sorununa çözüm üretmek konusunda yetersiz olacağını söylemiştik.

Bizlerin başörtüsü ile ilgili sorunu geçmişte de yoktu, bugün de yoktur. 2015’ten beri başörtülü vekillerimiz var Meclis Grubumuzda. Ama Kürtler, Aleviler, tüm inanç ve kimlikler başta olmak üzere bütün vatandaşların eşit yurttaşlık hakkının olmadığı bir ülke ortamında, bu toplumsal talepleri karşılayacak bütünlüklü düzenlemelerin yapılması gerektiğini söylemiştik. Sadece başörtüsü ve aile kurumu üzerinden yapılacak bir değişikliğin, yaklaşan seçimler öncesi iktidar blokunun seçim manevrasını hatırlattığını söylemiştik. Bu adımı seçim manevrası olmaktan çıkarmanın yolunun da bütün ayrımcılıkları ortadan kaldıracak düzenlemeler olduğunu, özellikle de Anayasanın 10’uncu maddesinde bir değişiklik yapılması gerektiğini söylemiştik. Manevradan çıkarılacak tutum bu olurdu. Ama bu konudaki önerilerimize cevap verilmedi.

'HAKKIMIZI GASP ETTİLER, GÖRÜŞMEYECEĞİZ'

AKP grup yönetimi anayasa değişiklik teklifini görüşmek üzere çarşamba günü için bizden bugün bir randevu talebinde bulundu. Biz bu talebi hem grup yönetimimizde hem de parti yönetimimizde tartıştık. Bu talebi yetkili kurullarımıza ve eş genel başkanlarımızla değerlendirdik. Tutumumuz şudur: HDP’ye yönelik bir intikam davası olan kapatma davasının bütün hızıyla devam ettirilmesi, en son partimizin anayasal hakkı olan hazine yardımının iktidar blokunun baskısı sonucu bir hak gaspı olarak AYM tarafından ve Anayasa’ya aykırı bir şekilde bloke edilmesi ve bunun gerçekleşmesi için Cumhur İttifakı bileşenlerinin ağır baskısının AYM üzerinde yaşanması nedeniyle, AKP Grup Yönetimi ile anayasa değişikliği teklifi hakkında görüşmeme kararı aldık. Randevu taleplerine olumlu cevap vermedik bu nedenle. Elbette AKP Grup Yönetiminin diyalog çabalarını olumsuz görmüyoruz. Ancak iktidarın bizlere yönelik politikaları nedeniyle böyle bir görüşme zemininin ortadan kalktığını düşünüyoruz.

'ANAYASA HER GÜN ÇİĞNENİYOR'

Anayasanın her gün çiğnendiği, hukukun askıya alındığı bir süreçte getirilen anayasa değişikliğini samimi, inandırıcı ve güven verici bulmuyoruz. Seçim ortamına girmiş bir ülkeden bahsediyoruz. 3-4 ay, bilemediniz 5 ay içerisinde seçimlerin yapılacağı bir ortamda yargı vesayetinin HDP’ye yönelik işletilmesi, yargı vesayetiyle siyasetin dizayn ediliyor olması ve HDP'ye yönelik demokratik siyasetten ağır tasfiye politikalarının devam etmesi; seçimlerin adil ve demokratik bir ortamda yapılmayacağına dair önemli işaretlerdir. Demokratik siyasete kastedilmiştir iktidar tarafından. Bu nedenle Cumhur İttifakının AYM üzerindeki açık baskısını göz önünde bulundurduğumuzda, bu teklifin tartışılmasını samimi ve güven verici bulamadığımızı vurguluyoruz. Bunu kamuoyu ile paylaşmak istedik.

ABDÜLHAMİT DERMANABDÜLHAMİT DERMAN

YORUMLAR