Göbeklitepehaber.com
HV
05 ŞUBAT Pazar 23:53

‘antitröst’ davası

ABD Adalet Bakanlığı, 8 eyaletin başsavcısı ile teknoloji devi Google'a dava açtı. Sebebi ise dijital reklamcılık sektöründeki hakimiyetinin rekabete zarar verme iddiası.

DÜNYA
Giriş Tarihi : 25-01-2023 07:07   Güncelleme : 25-01-2023 09:12
‘antitröst’ davası

ABD Adalet Bakanlığından yapılan açıklamada, Kaliforniya, Colorado, Connecticut, New Jersey, New York, Rhode Island, Tennessee ve Virginia eyaletlerinin başsavcılarıyla Google'a Virginia Doğu Bölgesi Bölge Mahkemesinde 'antitröst' davası açıldığı bildirildi.

Bloomberg'ten Hande Berktan'ın haberine göre; Virginia'nın Doğu Bölgesi'nde açılan 155 sayfalık davada, Google'ın reklamcılık bölümünü güçlendirmek için yaptığı satın alımların, reklamverenleri ve yayıncıları ürünlerini rakip reklam firmalarının zararına kullanmaya etkili bir şekilde zorladığı belirtiliyor.

DAVA DOUBLECLİCK'İ SATIN ALIMINA DAYANIYOR

İddianamede Google’ın, dijital reklam teknolojileri üzerindeki hakimiyetine yönelik her türlü tehdidi ortadan kaldırmak veya ciddi şekilde azaltmak için rekabete aykırı, dışlayıcı ve yasa dışı yöntemler kullandığı belirtiliyor. Davada, Google’ın 2008'de 3,1 milyar dolara internette reklam araçları geliştiren DoubleClick'i satın alımından başlayan süreç, dikkat çekiliyor.

DİJİTAL REKLAM PAZARI 279 MİLYAR DOLAR BÜYÜKLÜĞÜNDE

Bu dava, ABD’de dijital reklam pazarının büyük oyuncusu olan ve çevrimiçi reklam alım, satım ve yayınlarında kullanılan teknolojinin çoğunu kontrol eden Google’a karşı Adalet Bakanlığı'nın açtığı ikinci tekel davası, oldu. ABD'de dijital reklam pazarı 279 milyar dolar büyüklüğe sahip.

Uzmanlar, davanın, Google'ın çevrimiçi arama pazarındaki hakimiyetine yönelik 2020 yılında açılan tekel davasından ve Avrupa Birliği'ndeki çeşitli şikayetlerden farklı olduğunu belirtiyor.

ABDÜLHAMİT DERMANABDÜLHAMİT DERMAN

YORUMLAR