Göbeklitepehaber.com
HV
27 MART Pazartesi 23:12

Asma kat yasak, bodrum kat zorunlu

İBB olası İstanbul depremine karşı aldığı önlemlere bir yenisini ekleyerek yeni imar düzenlemesine hazırlanmaya başladı. Söz konusu düzenlemeyle iki kattan fazla katı bulunan yapılarda bodrum katı zorunluluğu getirilecek. Bunun yanı sıra asma kata da yasak gelirken büyük parsellerde deprem konteyneri de zorunlu olacak.

EKONOMİ
Giriş Tarihi : 13-03-2023 12:33   Güncelleme : 13-03-2023 12:35
Asma kat yasak, bodrum kat zorunlu

6 Şubat felaketi gözleri olası İstanbul depremine çevirince endişeler arttı. Yaşanabilir faciaya karşı İstanbul Büyükşehir Belediyesi de önlemlerini almaya başladı. Bu kapsamda önce İstanbul Yapı Güçlendirme Yönetmeliği ile belirli risk grubundaki binaların inşaat türüne göre daha kısa sürede ve daha düşük maliyetlerde depreme dirençli hale getirilebilmesini sağlayan çalışmalara başlanmıştı.

BODRUM KATI ZORUNLULUĞU

İBB şimdi de yeni imar düzenlenmesine hazırlanıyor. Milliyet'ten Gülden Çoktan'ın haberine göre, İBB Meclisi’ne sunulan düzenlemeye göre, yeni inşa edilecek yapılarda asma kat olmayacak, 2 kattan fazla katı bulunan yapılara bodrum katı zorunluluğu getirilecek.

Düzenlemeyi anlatan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökçe, yönetmelik değişikliğinin uzmanlar ve bilim insanlarının görüşleri doğrultusunda hazırlandığını söyledi. Önerinin meclisten geçmesi durumunda İstanbul’da 2 kattan fazla katı bulunan yapılarda bodrum katı zorunluluğu getirilecek. Gökçe şu bilgileri verdi:

ASMA KATA YASAK

Asma kat, binanın simetrisini bozup kısa kolon etkisi yarattığı için olası bir deprem durumunda binanın oradan çökmesine yol açabilecek etkenlerden biri. Asma kat yapılmasına da depremde kırılganlığı çok yüksek yumuşak kat yapılmasına da müsaade etmeyeceğiz. Zemin katı 4.5 metre yapıp zerine de asma kat yapıyor ve binanın simetrisini bozuyorlar. Bu ülkemizin birçok kentinde çok yaygın. Depremde de gördük ki binaların önemli bir bölümü taşıyıcı sistemine zarar verildiği, alt kattaki dükkân, banka, market, galeri, fırının taşıyıcıya zarar verdiği için çöktü. Bu durum yeni binalarda da görüldü. Onun için biz asma katı yasaklıyoruz.

Bodrum katın statik olarak binanın zeminle birleşmesini arttıran işlemlerden birisi olduğunu ifade eden Buğra Gökçe, devamında da şunları anlattı:

İSTANBUL’A KONTEYNER ZORUNLULUĞU

İBB Meclisi’nden geçmesi durumunda bundan sonra 100’den fazla bağımsız bölüm bulunan veya 2000 m2’den büyük parsellerde deprem konteyneri zorunlu olacak. Afet anında deprem toplanma alanı olarak belirlenmiş alanlarda tuvalet, kanalizasyon, foseptik, temiz su gibi temel ihtiyaçların altyapısının tesisi zorunlu kılınacak. 12 Ağustos 2001’den önce yapılmış olan yapıların Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği’ne uymayanlara yapı kullanma izin belgesi verilmeyecek. Riskli yapılar güçlendirme veya dönüşüm yoluyla yenilenecek. Her türlü imalat yapı ruhsatına tabi tutulacak, tadilat ruhsatı zorunlu olacak. Çıkmalar sınırlandırılacak.

HALİL DEMİR HALİL DEMİR

YORUMLAR