Göbeklitepehaber.com
HV
02 EKİM Pazar 03:21
Advert

Bu yolda yer çekimi yok! Geçmek için akın ediyorlar

Umman'ın Marbat şehrinde yer çekiminin olmadığı iddia edilen 'gizemli yol'dan geçmek için sıraya giriyorlar. Bazı kişiler rampa yukarı görülen istikametin aslında aşağı eğimli olduğunu bu yüzden normal üstü gözüken olayların göz yanılgısından kaynaklandığı savunurken bazı kişiler 200 metrelik mesafede bardaktan su döküldüğünde suyun yukarı doğru aktığını ileri sürüyor.

HAYAT
Giriş Tarihi : 17-09-2022 13:25   Güncelleme : 17-09-2022 14:04
Bu yolda yer çekimi yok! Geçmek için akın ediyorlar

 

Bu yolda yer çekimi yok! Geçmek için akın ediyorlar 1

1/7

Marbat kentinin Akabetu Haşir bölgesinde halk tarafından "yer çekiminin olmadığı yol" olarak tanınan 200 metrelik yol, yerli ve yabancı turistler tarafından ziyaret ediliyor.


Bu yolda yer çekimi yok! Geçmek için akın ediyorlar 2

2/7

Dağlık bölgedeki yolda kontağı kapatılan araçlar yokuş yukarı çıkıyor. Araçlarının kontağını kapatarak içinde oturan sürücüler, bu yolda farklı bir deneyim yaşıyor.

Bu yolda yer çekimi yok! Geçmek için akın ediyorlar 3

3/7

Araçlar ortalama saatte 35 kilometre hızla yokuşu çıkabiliyor. Aracın büyüklüğü ve ağırlığına göre de hızının arttığı belirtiliyor. Yerli ve yabancı turistler bu deneyimi yaşamak için bölgeye gelerek bizzat tecrübe ediyor.

 

Bu yolda yer çekimi yok! Geçmek için akın ediyorlar 4

4/7

Ayrıca bu 200 metrelik mesafede bardaktan su döküldüğünde su yukarı doğru akıyor. Bu normalde görülmeyen deneyim izleyenlerin ilgisini çekiyor.

 

 


Bu yolda yer çekimi yok! Geçmek için akın ediyorlar 5

5/7

Umman Turizm Bakanlığı, bölgeyi turizme kazandırmak için çalışmalar yapıyor. Yolun çevresinde tesisler yapılarak turistlerin hem gezip hem eğlenmesi sağlanmaya çalışıyor.


Bu yolda yer çekimi yok! Geçmek için akın ediyorlar 6

6/7

Farklı hikayelerle anılan bölgelerin göz yanılgısı olduğu söyleniyor

Türkiye, ABD, Çin, Suudi Arabistan gibi çeşitli ülkelerde buna benzer yol ve bölgeler buluyor. Bu bölgeler halk tarafından "yer çekiminin olmadığı" yerler olarak farklı hikayelerle anılıyor.

 


Bu yolda yer çekimi yok! Geçmek için akın ediyorlar 7

7/7

Bazı bilim insanları buralarda gerçekten yer çekiminin olmadığını belirtirken, bazıları da bunların yalnızca göz yanılması olduğunu ifade ediyor.

Rampa yukarı görülen istikametin aslında aşağı eğimli olduğu söylenerek, normal üstü gözüken olayların göz yanılgısından kaynaklandığı savunuluyor.

HALİL DEMİR HALİL DEMİR

YORUMLAR
ÇOK OKUNANLAR