Göbeklitepehaber.com
HV
27 MART Pazartesi 22:25

Hangi kurum depremin ekonomik etkilerini nasıl değerlendirdi?

Kahramanmaraş ve Hatay merkezli depremlerin yaşanmasının ardından afetin ekonomik boyutu da gündeme gelmişti. Birçok kurum, daha önce yaşanan depremleri de baz alarak hazırladıkları raporlar ile depremin GSYH'ya etkilerinin boyutlarını inceledi.

GÜNDEM
Giriş Tarihi : 27-02-2023 16:14   Güncelleme : 27-02-2023 16:20
Hangi kurum depremin ekonomik etkilerini nasıl değerlendirdi?
  • Hangi kurum depremin ekonomik etkilerini nasıl değerlendirdi?

   Moody's

   Mali zararı 25, sigorta zararı 5 milyar dolar

   Moody's RMS'e göre, Türkiye'de meydana gelen depremlerin ekonomik kayıpları 25 milyar, sigorta kapsamındaki zararları ise 5 milyar doları aşacak

  • 02Hangi kurum depremin ekonomik etkilerini nasıl değerlendirdi?

   Fitch 

   Kayıp 4 milyar dolara ulaşabilir 

   Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings yaptığı açıklamada, Türkiye ve Suriye'yi etkileyen depremlerde sigortalanabilir kaybı ölçmenin zor olduğunu, ancak kaybın büyük ihtimalle 2 milyar doları aşabileceğini hatta 4 milyar dolara ulaşabileceğini belirtti.

    

   Yayımlanan notta ayrıca, sigortalanmış kayıpların büyük oranda reasüransla telafi edileceği kaydedildi.

  • 03Hangi kurum depremin ekonomik etkilerini nasıl değerlendirdi?

   Goldman Sachs

   Depremin GSYH üzerindeki etkisi yüzde 1’in altında kalabilir

   Goldman Sachs ekonomistleri Clemens Grafe ve Başak Edizgil hazırladığı notta, “1999 Marmara depremi GSYH’daki payı, şimdiki depremin üç katından daha büyük bir bölgeyi etkiledi.

   Bir akademik çalışma, o depremin maliyetinin GSYH’nin yüzde 1,2’sine tekabül ettiğini ortaya koydu. Bu sonuçlar ve bölgenin büyümedeki payı dikkate alındığında geçen haftaki depremin GSYH’ye maliyetinin yüzde 1’in oldukça altında kalabileceğini hesaplıyoruz” denildi.

  • 04Hangi kurum depremin ekonomik etkilerini nasıl değerlendirdi?

   JPMorgan

   Depremin fiziksel maliyeti 25 milyar dolar

   ABD'li yatırım bankası JPMorgan, Türkiye'yi sarsan Kahramanmaraş merkezli deprem felaketine ilişkin fiziki maliyetin 25 milyar dolar olacağını tahmin etti. Bu rakam GSYH'nin yüzde 2,5'ine denk geliyor

  • 05Hangi kurum depremin ekonomik etkilerini nasıl değerlendirdi?

   Bloomberg

   2023'te GSYİH'da yüzde 1'lik daralma yaratabilir

   Bloomberg  depremden etkilenen 10 ilin ülke ekonomisine toplam katkısının yüzde 9 civarında olduğunu dolayısıyla 2023 Türkiye GSYİH’sında da yüzde 1’lik bir daralma yaratmasını beklediklerini belirtti.

   Kurum hesaplamalarının birkaç varsayım üzerine kurulu olduğunu; birinci olarak GSYİH üzerindeki olumsuz etkiyi azaltacağını tahmin ettikleri üretimde afet bölgelerinden etkilenmeyen alanlara kayma olmadığını varsayan statik bir yaklaşıma sahip olduklarını ve yeterli veriye sahip olunamadığından 10 ilin tamamında simetrik bir etki yaratacağını değerlendirdiklerinin altını çizdi.

  • 06Hangi kurum depremin ekonomik etkilerini nasıl değerlendirdi?

   TÜRKONFED

   Depremlerin mali hasarının 84,1 milyar dolar olması bekleniyor

   Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Kahramanmaraş merkezli depremlerin Türkiye ekonomisi için 84 milyar doları aşan bir mali hasar yaratacağını belirtti.

   TÜRKONFED'in "2023 Kahramanmaraş Depremi Afet Durum Raporu" başlıklı raporunda 1999 yılında yaşanan Marmara depreminin verileri esas alınarak can kaybı ve mali hasara yönelik öngörüler hazırlandı.

   Öngörülen mali hasarın 70,75 milyar dolarının konut zararı, 10,4 milyar dolarının milli gelir kaybı ve 2,91 milyar dolarının işgünü kaybı olacağı tahmin edildi.

   Raporda, illerin milli gelire katkılarındaki azalmaya paralel olarak afete maruz kalan 10 ilin ihracatının, ihracatı göğüsleyen liman altyapısının bozulmasının da etkisiyle, 15 milyar dolar düzeyinin altına düşebileceği tahmin edildi

ABDÜLHAMİT DERMANABDÜLHAMİT DERMAN

YORUMLAR