Göbeklitepehaber.com
HV
05 HAZİRAN Pazartesi 06:17

TikTok’u yasaklayan ilk eyalet...

ABD’nin Montana eyaletinde Çin merkezli TikTok uygulamasının kullanılması ve indirilmesi yasaklandı. Montana, uzun süredir TikTok'tan rahatsızlık duyan ülkede uygulamaya yasak getiren ilk eyalet oldu.

TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 18-05-2023 10:12   Güncelleme : 18-05-2023 15:43
TikTok’u yasaklayan ilk eyalet...

Dünyanın en popüler sosyal medya platformlarından olan, Çin merkezli TikTok’un, dünya çapında kullanıcı bilgilerini Çin hükümetiyle paylaşabileceği yönündeki iddialar devam ediyor. Bu meseleyle ilgili birçok adım atan ABD’nin Montana eyaletinde son olarak TikTok’un kullanılması tamamen yasaklandı.

Eyalet Valisi Greg Gianforte yaptığı açıklamada, “Montanalıların kişisel verilerini Çin Komünist Partisi’nden korumak için TikTok’u Montana’da yasakladım. Çin Komünist Partisi, Amerikalıları gözetlemek ve onların kişisel bilgilerini toplamak için TikTok’u kullanıyor” ifadelerini kullandı. Eyaletteki Tiktok yasağı, Gianforte’nin imzasıyla yürürlüğe girdi. Böylece Montana, ABD’de TikTok kullanımının yasaklandığı ilk eyalet oldu.

 

TIKTOK'TAN TEPKİ

TikTok Sözcüsü Brooke Oberwetter yaptığı açıklamada, kararı "yasa dışı" olarak nitelendirdi. Oberwetter, “Biz Montana’daki ve dışındaki kullanıcılarımızın haklarını savunmak için çalışmaya devam ederken, Montanalılara kendilerini ifade etmek için TikTok’u kullanmaya devam edebilecekleri konusunda güvence vermek istiyoruz” ifadelerine yer verdi.

Öte yandan, ABD Başkanı Joe Biden geçtiğimiz yıl federal kurumlara ait cihazlarda TikTok kullanılmasını yasaklamıştı.

ABDÜLHAMİT DERMANABDÜLHAMİT DERMAN

YORUMLAR