Göbeklitepehaber.com
HV
01 ARALIK Perşembe 03:02
Advert

TOKİ arsa başvurusu şartları neler? Toki ucuz arsaya kimler başvuru yapabilecek? Toki sosyal konuta başvuran arsaya başvurur mı?

TOKİ konut projeleri 14 Eylül tarihinde başladı. Proje kapsamında satışa sunulan arsa ve iş yerlerinden almak isteyen vatandaşlar ise arsa başvuru tarihlerini araştırmaya başladı. Peki, TOKİ arsa başvuruları başladı mı, ne zaman başlayacak? Başvurular nasıl yapılacak? İşte detaylar...

EKONOMİ
Giriş Tarihi : 10-10-2022 09:04   Güncelleme : 10-10-2022 10:06
TOKİ arsa başvurusu şartları neler? Toki ucuz arsaya kimler başvuru yapabilecek? Toki sosyal konuta başvuran arsaya başvurur mı?

 

"İlk Evim Arsa" projesinin başvuruları 10 Ekim tarihinde başlayıp 7 Kasım tarihinde son bulacak. Ziraat Bankası'na yapılacak başvurular için ödecek miktar ise 500 TL olacak.

TOKİ ARSA BAŞVURULARI NASIL YAPILIYOR?

Arsa ve işyeri başvuru işlemleri e-Devlet sistemi, Halk Bankası ve Ziraat Bankası üzerinden yapılacak.

TOKİ arsa başvurusunda bulunacak vatandaşların projenin yapıldığı ilin nüfusuna kaydı olması ya da o ilin sınırlarında faaliyette olması gerekiyor.

TOKİ İŞYERİ BAŞVURU ÜCRETLERİ NE KADAR?

TOKİ projesi kapsamında işyeri başvurusu yapacak vatandaşların başvuru için ödemeleri gereken ücret 2.000 TL olacak.

TOKİ PROJESİNDE KAÇ ARSA SATIŞA ÇIKACAK?

Projede iki senede yüz bin, beş senede 250 bin konut arsası satışa çıkacak açıklaması yapılmıştı. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaptığı son açıklamada rakamın bir milyona çıkartıldığı belirtildi.

SOSYAL KONUT VE ARSA BAŞVURUSU BİRLİKTE YAPILABİLİYOR MU?

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, yaptığı son açıklamasında ev başvurusunda bulunan vatandaşların arsa için de başvuru yapabileceğini söyledi.

TOKİ ARSA FİYATLARI VE ÖDEME KOŞULLARI

Projede yer alan müstakil konut arsaları 350-500 metrekare büyüklüğünde olacak. Bu arsaların fiyatı 192.500 TL'den başlarken taksit tutarları da 1.604 TL'den başlayacaktır.

105-150 metrekare olan arsaların fiyatları da 112.500 TL'den başlarken, taksitleri 937 TL'den başlayacaktır.

Yüzde 30 indirim ile satışa sunulacak arsalar için %10 peşinat alınacak. Aynı zamanda on yıllık vade ve faizsiz işlem imkanı sunuluyor.

 toki arsa başvuruları

TOKİ ARSASI ALANLAR EVLERİNİ NE ZAMAN YAPTIRACAK?

Tahsis edilen müstakil arsalar üzerine; arsa tahsis tarihinden itibaren ilk yıl içerisinde konut inşaatına başlanması, 2 yılda nüve kısmının tamamlanması şart. Müşterek parseller için kura çekimi yapıldıktan sonra parsel bazlı ortaklar (7 ve üzeri ortaklar için), 3 ay içinde konut yapı kooperatifi kuracak ve yapım süreci kooperatif kanuna göre yürütülecek.

Müşterek asa için müracaat edenler, tapu senedinin tarihinden itibaren en geç bir yıl içinde konutunu yapmaya başlamaları ve önceden tespit edilen plana göre tüm bloklar için zemin kat taban döşeme seviyesini en geç 2 yıl içinde bitirmeleri şart.

TOKİ ARSA BAŞVURU ŞARTLARI

- T.C vatandaşı olunması

- 18 yaşından büyük olunması

- Projenin yer aldığı belediye sınırlarında ikamet edilmesi

- Aylık gelirin 16.000'den az olması

- Başvuru sahibinin kendisi, eşi ve çocuğu üzerine arsa payı olmaması

- 775 sayılı Gecekondu Kanunu ve Uygulama Yönetmeliği hükümlerince yapılan uygulamalardan yararlanmamış olunması

ABDÜLHAMİT DERMANABDÜLHAMİT DERMAN

YORUMLAR