google-site-verification=UM1tiP436BsYCBeQRJ7HDZHDpbSvyPdqw7zlbvtF1BI
Göbeklitepehaber.com
HV
24 EYLÜL Cumartesi 18:42

CHP'li milletvekili yaptığı kırtasiye alışverişini anlattı: İki çocuklu bir ailenin eğitim masrafı en az 5 bin lira

Kızıyla birlikte kırtasiye alışverişine çıkan CHP Milletvekili Mustafa Adıgüzel, kırtasiye masraflarının yüksekliğinden yakınarak, "Sosyal devlet fırsat eşitliğini ve asgari eğitim harcamalarını sağlamak zorundadır. Bugün ki koşullarda iki çocuklu bir ailenin en az eğitim masrafı 5 bin lira" dedi.

EKONOMİ
Giriş Tarihi : 09-09-2022 10:31   Güncelleme : 09-09-2022 14:33
CHP'li milletvekili yaptığı kırtasiye alışverişini anlattı: İki çocuklu bir ailenin eğitim masrafı en az 5 bin lira

Yeni eğitim öğretim sezonu öncesi kızıyla birlikte okul hazırlığı için alışverişe çıkan CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, masrafların yüksek olduğuna vurgu yaparak tek öğrenci maliyetinin 2 bin 500 liraya kadar çıktığını belirtti.

CHP'li vekil kırtasiye masrafları ile ilgili olarak şunları söyledi:

"İdil hanım ilkokul 4’e gidecek. Sadece defter, kalem, çanta, silgi masrafı 910 TL. Şimdi okul fiyatları yeni eğitim öğretim sezonu öncesi el yakıyor. Bir kamu okulunda sadece defter kalem çanta maliyetleri en az 750 lira. Ayrıca okul elbisesi aldığında bunlar 800 ile bin 300 lira arasında değişiyor. Ayakkabı ile bir mont ekleseniz minimum bir öğrencinin maliyeti 2 bin 500 lira 2 öğrencisi olan aile için bu 5 bin lira. Bir asgari ücret kadar meblağı sadece okulda öğrencilerin minimum harcamalarına veriyor aileler."

kirtasiye.png

'İKİ ÇOCUKLU BİR AİLENİN EĞİTİM MASRAFI EN AZ 5 BİN LİRA'

"Eğitim hakkı ve fırsat eşitliği anayasal bir hak" diyen CHP'li Adıgüzel, maddi durumu iyi olmayan ailelere dikkat çekti. Fırsat eşitliğine değinen Adıgüzel, "Bunu herkese tanımanız lazım. Hal böyle olduğu halde ancak az sayıdaki maddi durumu iyi olan ailelerin çocukları zar zor tam alışverişini yapabiliyor. Büyük çoğunluk ailelerin öğrencileri o çocuklara gıptayla bakıyor. Yani siz daha ayrımcılığı, fırsat eşitliliğinin olmamasını, eğitim hakkında bile eşit olmadıklarını o çocuklara daha ilk okul seviyesinde öğretmiş oluyorsunuz. Bu ayıp dar gelirli anne babaların değil devletin ayıbıdır. Sosyal devlet fırsat eşitliğini ve asgari eğitim harcamalarını sağlamak zorundadır. Bugün ki koşullarda iki çocuklu bir ailenin en az eğitim masrafı 5 bin lira." şeklinde konuştu.

ADERMANADERMAN

YORUMLAR