Göbeklitepehaber.com
HV
27 MART Pazartesi 23:16

Deprem fırsatçılarına hapis cezası yolda

Türkiye'yi sarsan depremlerin ardından afet bölgesindeki depremzedeler de başka illere göç etmeye başladı. Depremzedelerin geldiğini gören ev sahipleri ise evlerine fahiş fiyatlar biçti. Depremzedelerin en fazla göç ettiği Ankara'da bu durum ilişkin soruşturma başlatıldı. Bu durumda fiyatları etkileme suçundan 1 ile 3 yıl arasında hapis cezası verilmesi söz konusu.

GÜNDEM
Giriş Tarihi : 03-03-2023 15:23   Güncelleme : 03-03-2023 15:38
Deprem fırsatçılarına hapis cezası yolda

Maraş merkezli depremlerin ardından başka illere yoğun bir göç dalgası başladı. Evsiz kalan depremzedeler başka illerde yeni bir hayata başlamak istiyor ancak bu kentlerdeki deprem fırsatçıları kiraları yükseltiyor.

Depremzedelerin en fazla göç ettiği illerden olan Ankara'da kiralar uçtu. Fahiş artışlar hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, İl Ticaret Müdürlüğü'nün de bu yöndeki tespitleri üzerine, konut kiraları ve satışlarındaki artışlarla ilgili soruşturma başlattı.

HAPİS CEZASI VERİLECEK

Ankara Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, soruşturma kapsamında, konut satış ve kira artışlarını mercek altına aldı. Bu kapsamda gayrimenkul satış ve kiralama ilanı verilen tüm sitelerden veriler toplandı. Veriler, tek tek incelenip, deprem öncesi ve sonrasındaki fiyatlar analiz ediliyor. Ekipler, Ticaret Bakanlığı, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ve 112'ye yapılan ihbarları da bir araya getirerek tek tek inceliyor. Analiz ve tespitler sonucu fiyat artışına neden olduğu belirlenenler hakkında, TCK 237'nci maddesi kapsamındaki 'fiyat etkileme' suçundan soruşturma yürütülerek 1 ile 3 yıl arasında hapis talebiyle dava açılabilecek.

 

YENİ EVE TAŞINACAK KİRACILAR İHBAR EDEBİLİR

Avukat Beyza Nur Çatal, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın başlattığı soruşturmanın sürdüğünü belirterek, "Bu çalışma kapsamında deprem sonrasında fahiş fiyat artışı yapanlar internet sitelerinden tespit edildikten sonra bunlarla ilgili TCK 237’nci maddesi gereği fiyatları etkileme suçundan 1 ile 3 yıl arasında hapis cezası verilmesi söz konusudur. Yeni kiraya çıkacak vatandaşlar, eğer fahiş bir fiyatla karşılaşırsa bu durumu Ticaret Bakanlığı'na, cumhuriyet başsavcılıklarına veya 112 ihbar hattına bildirdiğinizde bu şahıslar hakkında adli işlemler başlatılır" dedi.

'FIRSATÇILAR YİNE GÜNDEMDE'

Ankara Tüm Emlakçılar Meslek Odası Başkanı Hakan Akçan da depremden sonra ev kiralarında yüzde 50 ile yüzde 150 arasında artış olduğunu belirterek, "Kiralar inanılmaz arttı. Fırsatçılar yine gündemde. Depremzedelerimiz şehrimize geliyor. Önümüzdeki günlerde bu sayının 300 bine ulaşacağını öngörüyoruz. Zaten Ankara’da kiralık ev sorunu var. Kiralık ev eksik olunca yeni bir nüfus da şehre gelince ciddi bir patlama oldu. Bu durumu da mal sahipleri fırsata çevirdi. Astronomik rakamların üstüne çıkmaya çalışıyorlar. Ankara’da 7 bin emlakçı var. Bunlardan yüzde 95’i fiyatı etkileyecek bir durumun içinde olmadı, olmayacak. Evlerin fiyatlarını artıran kesinlikle fırsatçı mal sahiplerine önlem alınırsa bu iş çözülür. Cumhuriyet Başsavcılığı'nın çalışması bu artışın önüne geçer, diye düşünüyorum. Son zamanlarda fırsatçılar, ilan sitelerinden ilanlarını çekiyor" diye konuştu.

 

ABDÜLHAMİT DERMANABDÜLHAMİT DERMAN

YORUMLAR