Göbeklitepehaber.com
HV
27 MART Pazartesi 22:23

DTÖ: Savaşa rağmen küresel ticaret dirençli kaldı

Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ), Ukrayna'daki savaştan büyük ölçüde etkilenen ekonomilerin alternatif tedarik kaynakları bulmasıyla küresel ticaretin dirençli kaldığını ve 2022'ye ilişkin kötümser tahminlerden daha iyi performans gösterdiğini bildirdi.

TARIM
Giriş Tarihi : 24-02-2023 15:27   Güncelleme : 24-02-2023 15:50
DTÖ: Savaşa rağmen küresel ticaret dirençli kaldı

DTÖ, "Ukrayna'da Savaşın Bir Yılı: Küresel Ticaret ve Kalkınma Üzerindeki Etkinin Değerlendirilmesi" başlıklı raporunu yayımladı.

Raporda, Ukrayna'daki savaştan büyük ölçüde etkilenen ekonomilerin alternatif tedarik kaynakları bulmasıyla küresel ticaretin dirençli kaldığı ve 2022'ye ilişkin karamsar tahminlerden daha iyi performans gösterdiği ifade edildi.

Geçen yıl ticaret artışının DTÖ'nün yüzde 3'lük beklentisinin üzerinde olduğunun tahmin edildiği belirtilen raporda, savaştan önemli ölçüde etkilenen ürünlerin ticareti ve savaşa en çok maruz kalan ülkeler tarafından yapılan ticaretin oldukça dirençli olduğu kaydedildi.

Raporda, savaştan büyük ölçüde etkilenen mal fiyatlarının savaşın başında beklenenden daha az arttığı bildirildi.

Ukrayna'nın ihracatının 2022'de değer açısından yüzde 30 azaldığına işaret edilen raporda, tahıl ihracatının yüzde 14,9 azaldığı aktarıldı.

ABDÜLHAMİT DERMANABDÜLHAMİT DERMAN

YORUMLAR