google-site-verification=UM1tiP436BsYCBeQRJ7HDZHDpbSvyPdqw7zlbvtF1BI
Göbeklitepehaber.com
HV
24 EYLÜL Cumartesi 19:23

Geri dönüşümden üretilen çantalar Fransa'ya ihraç edildi

Şanlıurfa'da kadınların atık malzemelerden yaptığı ‘’Baykuş Çantaları’’ yoğun talep görüyor. Şanlıurfalı kadınların hazırladığı 20 adet Baykuş çantası Fransa’ya ihraç edildi.

KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 17-08-2022 11:15   Güncelleme : 17-08-2022 15:19
Geri dönüşümden üretilen çantalar Fransa'ya ihraç edildi

Büyükşehir Belediyesi Topdağı Kadın Merkezinde açılan dikiş kursuna katılan kadınlar, atık malzemelerin geri dönüşüme kazandırılması amacıyla topladıkları kumaşlardan Baykuş Çantaları üretti.

Kurs merkezinde kadınlara pratik dikiş eğitimi veriliyor. Kurslara katılan Şanlıurfalı kadınlar, terzilerden topladıkları atık kumaşları geri dönüşüme kazandırıyor. Sıfır Atık projesinin desteklendiği merkezde kadınlar topladıkları kumaşları temizledikten sonra kalıplar halinde kesiyor. Kalıplar halinde kesilen rengarenk kumaşlar daha sonra çanta haline getiriliyor. Kadınların imece usulü ile hazırladıkları ve farklı şekillerde süslerin hazırlandığı çantalar yurt dışına ihraç ediliyor. Kadınların Baykuş adını verdiği çantalara iç pazarda olduğu gibi yurtdışından da yoğun talep var.

Sosyal medya üzerinde Şanlıurfalı kadınlarla iletişime geçen Fransa’da yaşayan Nuray Akın kursiyerlerin hazırladıkları Baykuş çantalarından 20 adet sipariş verdi. Kadınlar, hazırladıkları Baykuş çantalarını kısa sürede tamamlayarak Fransa’ya gönderdi. Hem sanat öğrenip hem aile bütçelerine katkı sunan kadınlar atık malzemelerin geri dönüşüme kazandırılması adına aktif rol oynuyor.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Topdağı Kadın Destek Merkezi Giyim eğitmeni Emine Yavuz, ‘’Öğrencilerimizle birlikte geri dönüşümden çanta çalışmaları yapıyoruz. Atık kumaşlardan, annelerimizin, babaannelerimizin giymiş kumaş türlerinden Baykuş çantaları yapıyoruz. Bizim bu Baykuş çantalarımız çok tutuldu. Sosyal medya üzerinde çok beğeni aldı. Farnsa’da Nuray Akın hanıma 20 adet çanta satışı yaptık. Öğrencilerimize çok güzel istihdam sağlandı. Perde satıcıları ve terzilere gidip atık kumaşları istiyoruz, onlarda atık kumaşları bize veriyor. O kumaşları bizim bayanlarımız ellerinde değerlendirerek güzel çalışmaları ortaya çıkarıyorlar. Burada yapılan her şey geri dönüşüm malzemelerinden yapılan çalışmalardır.

ADERMANADERMAN

YORUMLAR