Göbeklitepehaber.com
HV
01 ARALIK Perşembe 02:45
Advert

Google verileri açıklandı: 'Sosyal yardım' aramalarında artış

Enflasyondaki artış, hayat pahalılığı vatandaşın belini bükmeye devam ediyor. Google Trend verilerine göre, sosyal yardım, aile destek programı, fatura desteği gibi aramalarda artış yaşandı. “Sosyal yardım başvurusu hizmeti” araması 5 bin arttı.

EKONOMİ
Giriş Tarihi : 07-10-2022 09:35   Güncelleme : 07-10-2022 12:38
Google verileri açıklandı: 'Sosyal yardım' aramalarında artış

 

Google Trend verileri acı gerçeği ortaya koydu. Google'da sosyal yardım, aile destek programı, fatura desteği, sosyal yardım başvurusu hizmeti aramalarında 5 bin kat artış yaşandı.

Google Trend verilerine göre, ekonomik güçlük yaşayanlara yardım sağlanan “Aile Destek Programı” en çok aratılan başlıklardan biri. Birgün'den Mustafa Kömüş'ün haberine göre, son 12 aya oranla artış gösteren ve sosyal yardımlara ilişkin yapılan aramalardan bazıları şöyle:

“Sosyal yardım alanlara bayram parası 2022” başlığını aratanların sayısı, bir yıl öncesine oranla yüzde 5 bin artış gösterdi.

“Aile sosyal yardım paraları ne zaman yatacak?” başlığını Google üzerinden sorgulayan kişi sayısı, 12 ay öncesine oranla yüzde 4 bin 800’lük yükseliş gösterdi. “Aile destek başvuru” başlığındaki yükseliş oranı ve “sosyal yardım başvurusu hizmeti”ndeki artış da yüzde 5 bin olarak belirlendi.

“İBB’nin sosyal yardım başvurusunu” sorgulatanlardaki yükseliş de yüzde 5 bin olarak kaydedilirken “e-devlet sosyal yardım başvuru hizmeti” başlığını aratanların sayısındaki artış yüzde 3 bin 100 oldu.

Sosyal yardımlarda olduğu gibi “fatura desteği” için yapılan başvurulardaki artış da dikkat çekici. Google Trend verilerine göre, ‘doğalgaz’ kelimesiyle ilgili aramalar ve artış oranları şöyle:

“e-devlet doğalgaz yardımı” başlığını aratanlardaki yükseliş, geçen yıla oranla yüzde 5 bin artış gösterdi. “Doğalgaz yardımı nasıl yapılır?” sorusuna yanıt arayanlar ile “Doğalgaz yardımı şartları”, “Doğalgaz yardımı ne zaman yatacak?” gibi başlığını aratanlardaki artış da yüzde 5 bin olarak belirlendi.

ABDÜLHAMİT DERMANABDÜLHAMİT DERMAN

YORUMLAR