Göbeklitepehaber.com
HV
23 EYLÜL Cumartesi 17:59

Petrolde 'endişeli' hafta kayıpla tamamlanıyor

OPEC+ toplantısının ardından primlenen petrolde bu hafta resesyon endişeleri ile aşağı yönlü baskıların hakim olduğu görüldü. ABD ham petrol fiyatları bu hafta yüzde 3'ü aşan gerileme kaydetti.

GÜNDEM
Giriş Tarihi : 14-10-2022 08:29   Güncelleme : 14-10-2022 12:31
Petrolde 'endişeli' hafta kayıpla tamamlanıyor

 

Petrol, küresel ekonomik yavaşlamanın ve daha sıkı para politikasının enerji tüketimini tehdit etmesiyle haftalık düşüşe yöneldi.

ABD ham petrolü varil başına 89 dolar civarında işlem görüyor. Bu haftaki düşüş neredeyse yüzde 4'e yakın.

Perşembe günü yayınlanan ABD enflasyon verileri, Fed’in 2022 yılında kalan iki toplantısında faiz oranlarını yeniden önemli ölçüde artıracağı ve büyümeyi yavaşlatacağı beklentilerini destekledi.

En büyük ithalatçı olan Çin'deki talep, hükümetin 'sıfır-kovid' politikasını sürdürürken baskı altında kaldığından ham petrol de zorlandı. Bu hafta sonu başlayan ve ülkenin on yılda iki kez yapılan kritik Komünist Parti Kongresi öncesinde, Şanghay da dahil olmak üzere bu hafta vakalar arttı.

Petrol, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve Rusya da dahil olmak üzere müttefiklerinin üretimi kısmayı kabul etmesinin ardından geçen hafta Eylül ayındaki en düşük seviyelerinden toparlandı, ancak bu ilerleme Pazartesi gününden bu yana kısmen değişti.

Uluslararası Enerji Ajansı, grubun arz kesintisinin fiyatların yükselmesine ve potansiyel olarak küresel ekonomiyi resesyona sürüklemesine neden olma riskiyle karşı karşıya olduğu konusunda uyardı.

OPEC+'nın üretimi azaltma kararı Suudi Arabistan'ın rolünü eleştiren yetkililerle birlikte Biden yönetimini kızdırdı ve hareketin, Ukrayna işgalini desteklemek için Moskova'ya gelir akışını sürdürmeye yardımcı olacağını söyledi.

Bu yılın başlarında stratejik petrol rezervinden tahliye emri veren ABD Başkanı Joe Biden, yüksek ABD benzin fiyatlarıyla mücadele etmek için önümüzdeki hafta yeni eylemleri açıklayacağını söyledi.

ING Groep NV Emtia Stratejisi Başkanı Warren Patterson, "Kısa vadede, OPEC+ arz kesintilerine karşı koymaya yönelik makro tablo ve olası ABD eylemi, fiyatlar üzerinde biraz daha aşağı yönlü baskı oluşturabilir. Ancak orta ve uzun vadede piyasa giderek daha dar görünüyor ve bu da fiyatların yükselmesi gerektiğini gösteriyor” dedi.

ABDÜLHAMİT DERMANABDÜLHAMİT DERMAN

YORUMLAR