Göbeklitepehaber.com
HV
27 MART Pazartesi 23:07

Vakıfbank 1,8 milyar dolarlık kaynak sağladı

VakıfBank, 1,7 milyar dolar ve 75 milyon euro olmak üzere toplam yaklaşık 1,8 milyar dolar tutarında Diversifed Payment Rights (DPR) seküritizasyon işlemi gerçekleştirdi.

HAYAT
Giriş Tarihi : 20-02-2023 16:52   Güncelleme : 21-02-2023 10:26
Vakıfbank 1,8 milyar dolarlık kaynak sağladı

Vakıfbank DPR seküritizasyon programı altında 5 bankayla toplam 1,7 milyar dolar tutarında 2 yıl geri ödemesiz toplam 5 yıl vadeli, 2 banka ile de 75 milyon euro tutarında 2 yıl geri ödemesiz toplam 4 yıl vadeli bir fonlama işlemi gerçekleştirdi.

Bankadan yapılan açıklamaya göre, Vakıfbank’ın toplam 7 yabancı bankanın katılımıyla gerçekleştirdiği bu işlem, Türk bankaları arasındaki hem tek seferde gerçekleştirilen en büyük tutarlı seküritizasyon işlemi hem de yine tek seferde gerçekleştirilen en büyük fonlama işlemi olma özelliğini taşıyor.

Bankanın açıklamasında işlemin maliyetine ilişkin net bir veri paylaşılmazken DPR programının teminatlı yapısı nedeniyle işlem özelinde oluşan maliyetlerin 1 yıl vadeli sendikasyon kredisi maliyetlerinin oldukça altında gerçekleştirildiği ifade edildi.

“İşlemi yakında 2 milyar dolar seviyesine çıkarmayı hedefliyoruz”

Vakıfbank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih söz konusu işleme dair yaptığı açıklamada, “Yurt dışı fonlama tarafında yıla hızlı bir başlangıç yaparak milli ekonomiye desteğimizi hız kesmeden sürdürüyoruz. Böylesi bir dönemde ülkemize getirdiğimiz bu taze kaynağı çok yakın bir zamanda 2 milyar dolar seviyesine çıkarmayı hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

ABDÜLHAMİT DERMANABDÜLHAMİT DERMAN

YORUMLAR