Göbeklitepehaber.com
HV
06 ARALIK Salı 10:16
Advert

İncirin bu faydalarını öğrenince mevsimi geçmeden kilo kilo yiyeceksiniz! İşte incirin faydaları

Yaz mevsiminin en çok sevilen meyvelerinden biri olan incir; tatlı, taze ve sulu meyvelerden biri, harika taze olmasının yanı sıra, kuru meyve olarak yenebilir veya reçellerde, tatlılarda, salatalarda ve tuzlu mezelerde kullanılabilir. Zaten bu lezzetli meyvenin hayranıysanız, ancak özelliklerinden ve faydalarından habersizseniz, şimdi bu meyveyi düzenli olarak yemeklerinize dahil etmeye devam etmenin nedenlerini öğrenebilirsiniz.

SAĞLIK
Giriş Tarihi : 20-09-2022 07:13   Güncelleme : 20-09-2022 10:15
İncirin bu faydalarını öğrenince mevsimi geçmeden kilo kilo yiyeceksiniz! İşte incirin faydaları

 

Taze incir, besin açısından zengindir ve nispeten düşük kalorilidir, bu da onları sağlıklı bir diyete harika bir katkı yapar.

Bir küçük (40 gram) taze incir;

 • Kalori: 30
 • Protein: 0 gram
 • Yağ: 0 gram
 • Karbonhidrat: 8 gram
 • Lif: 1 gram
 • Bakır: Günlük Değerin (DV) %3'ü
 • Magnezyum: DV'nin %2'si
 • Potasyum: DV'nin %2'si
 • Riboflavin: DV'nin %2'si
 • Tiamin: DV'nin %2'si
 • B6 Vitamini: DV'nin %3'ü
 • K Vitamini: DV'nin %2'si içerir.

beyaz-incirin-faydalari-nelerdir-hangi-hastaliklara-iyi-gelir-1524925849-4104.webp

İNCİRİN FAYDALARI NELERDİR?

1. SİNDİRİME İYİ GELİR

İncir, uzun süredir evde çare olarak veya kabızlık gibi sindirim sorunları için alternatif bir tedavi olarak kullanılmaktadır. Dışkıları yumuşatarak ve yığın ekleyerek, kabızlığı azaltarak ve bağırsaklarınızı dolduran sağlıklı bakteriler için prebiyotik veya besin kaynağı olarak hizmet ederek sindirim sağlığını geliştirmeye yardımcı olabilecek lif içerirler.

2. DAMAR VE KALP SAĞLIĞINI İYİLEŞTİRİR

İncir, kan basıncını ve kandaki yağ seviyelerini iyileştirebilir, bu da damar sağlığınızı iyileştirmenize ve kalp hastalığı riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir. Bir çalışma, incir ekstraktının normal kan basıncına sahip sıçanlarda ve ayrıca yüksek seviyelere sahip farelerde kan basıncını düşürdüğünü buldu.

3. KAN ŞEKERİ DÜZEYLERİNİ YÖNETMEYE YARDIMCIDIR

İncirin yüksek potasyum içeriği vücuttaki kan şekeri seviyesinin düzenlenmesine yardımcı olur, böylece yemeklerden sonra emilen şeker miktarını kontrol eder. Bu nedenle yüksek bir potasyum diyetinin şeker hastalarına yardımcı olduğu söylenir. Araştırma çalışmaları ayrıca incirde bulunan klorojenik asidin tip II diyabette kan şekeri düzeylerini düşürmeye ve kan-glikoz düzeylerini kontrol etmeye yardımcı olduğunu bulmuştur.

4. POTANSİYEL ANTİKANSER ÖZELLİKLERİ

İncir yapraklarının kanser hücreleri üzerindeki etkileri konusunda umut verici birçok test tüpü çalışması yapılmıştır. İncir bitkilerinden elde edilen incir yaprakları ve doğal lateksin insan kolon kanseri, meme kanseri, rahim ağzı kanseri ve karaciğer kanseri hücrelerine karşı antitümör aktivite sergilediği gösterilmiştir.

5. KİLO YÖNETİMİNDE FAYDALIDIR

İncir iyi bir lif kaynağı olduğundan, araştırmalar, yüksek lifli gıdaların olumlu bir etkisi olduğu için kilo yönetimine yardımcı olabileceğini bulmuştur. Lif, günlük diyetimizin önemli bir parçasını oluşturur. Lif açısından zengin bir diyet bu fazla kiloların atılmasına yardımcı olur.

6. KEMİK SAĞLIĞINI DESTEKLER

Kuru incir iyi bir kalsiyum kaynağıdır. İnsan vücudu, mineralin günlük ihtiyacını karşılamak için günde yaklaşık 1000 mg kalsiyum gerektirir. Kalsiyum vücut tarafından üretilmediğinden, yediklerimiz yalnızca vücudun ihtiyacına katkıda bulunur. Çoğu zaman, en yüksek kalsiyum kaynağı olan süte sahip olmamıza rağmen belirlenen gereksinimi karşılayamıyoruz. Bu nedenle, diyetimize incir gibi diğer kalsiyum kaynaklarını dahil etmek önemlidir.

ABDÜLHAMİT DERMANABDÜLHAMİT DERMAN

YORUMLAR