Göbeklitepehaber.com
HV
06 ARALIK Salı 10:57
Advert

Scholz'dan Erdoğan'a 'Şangay' tepkisi: Bu gelişmeden dolayı çok irrite oldum

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, New York'ta liderlerle görüşmesi devam ediyor. Erdoğan ile bir araya gelen Almanya Başbakanı Olaf Scholz, görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında Türkiye'nin Şangay İşbirliği Örgütü'ne girmesi ile ilgili yaptığı açıklamada bu konudan 'çok irrite' olduğunu söyledi.

GÜNDEM
Giriş Tarihi : 21-09-2022 07:10   Güncelleme : 21-09-2022 10:14
Scholz'dan Erdoğan'a 'Şangay' tepkisi: Bu gelişmeden dolayı çok irrite oldum

 

Almanya Başbakanı Olaf Scholz dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştü. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda konuşma yapan Scholz, Erdoğan ile görüşmesinin ardından açıklamalarda bulundu. Erdoğan’ın, “Hedef Şangay Beşlisi’ne üye olmak” şeklindeki sözleri hakkında Scholz, Erdoğan ile yaptığı görüşmeden sonra düzenlenen basın toplantısında bu durumdan “çok irrite” olduğunu belirtti.

Scholz, Türkiye’nin Rusya ve Çin’in önderliğinde oluşturulan Orta Asya merkezli güvenlik grubuna katılmasıyla ilgili net açıklamalarda bulundu. Scholz, “Bu örgüt, küresel birlikteliğe önemli katkılar yapan bir kuruluş değil. Dolayısıyla bu gelişmeden dolayı çok irrite oldum” dedi.

Scholz, ayrıca Rusya’nın Ukrayna’da ele geçirdiği bölgelerde yapacağı herhangi bir referandumun da geçerliliği olmayacağını dile getirirken, Rusya’nın Ukrayna’nın tahıl nakliyatını durdurmaya çalışabileceğini söyledi. Scholz, Almanya ve Türkiye’nin bunu engellemeye çalıştığını söyledi.

ABDÜLHAMİT DERMANABDÜLHAMİT DERMAN

YORUMLAR