Göbeklitepehaber.com
HV
01 ŞUBAT Çarşamba 18:50

Destek ödemeleri için saatlerce sıra beklemek bitti!

EYT düzenlemesi için borçlanma yapan vatandaşlara uyarılar peş peşe geldi. Zamlı tutarlarda ödeme yapmamak için 1 Ocak'tan önce borçlanma yapan vatandaşların 30 gün içerisinde ödeme yapmaması durumunda yeni yıl tarifesi üzerinden ücretlendirileceği duyuruldu. İşte konu hakkında merak edilen tüm detaylar…

EKONOMİ
Giriş Tarihi : 19-01-2023 07:03   Güncelleme : 19-01-2023 10:05
Destek ödemeleri için saatlerce sıra beklemek bitti!

Emeklilikte yaşa takılanlar(EYT) düzenlemesi kapsamında borçlanma yöntemi ile emekli olmayı tercih eden vatandaşlar için önemli uyarılar yapıldı. Borçlanmadan zamsız yararlanmak isteyen vatandaşlar 1 Ocak öncesinde başvuru yaparken ödeme yapmayanların 30 gün içerisinde zamlı tarife üzerinden ödeme yapması gerektiği duyuruldu. SGK tarafından başvurulara yanıt gelirken zamlardan muaf olmak için SGK'dan gelen tebligatın takip edilmesi ve bir ay içerisinde ödeme yapılması gerektiği vurgulandı. İşte konu hakkında merak edilen tüm detaylar…

3 AYLIK SÜRE VERİLİYOR


2023 yılında e-devlet sistemi ya da SGK müdürlükleri üzerinden hizmet borçlanması yapan vatandaşların ihya başvurusu kapsamında primlerini Aralık 2022 yılında geçerli olan brüt asgari ücret üzerinden yatıracağı belirtildi.

paralar.jpg


1 Ocak 2023 tarihinden önce Posta yoluyla taahhütlü, acele posta servisi, kargo ile gönderenlerin de aynı şekilde belgeyi postaya verdikleri tarihteki başvurularının kabul edileceği belirtildi.


Kurum tarafından yapılan bilgilendirme kapsamında borçlanma prim tutarının nüfusa kayıtlı adrese yazılı olarak bildirildiği aktarıldı. Borçlanma için farklı adres bildirimi yapan kişilerin yazılı belgeleri de bildirim yaptığı adrese gönderilir. Borçlanma yapılan primin ise tebliğ tarihinden itibaren 1 ay içerisinde kurumun banka hesabına ödenmesi gerekmektedir. Yurt dışı borçlanması ve Bağ-Kur ihyası içinde 3 aylık süre veriliyor.

ÖDEME TARİHLERİNE DİKKAT EDİN

Ödeme tarihini kaçıran vatandaşlarım borçlanmasının mümkün olmadığı ifade edilirken yapılan başvuruların da geçersiz sayıldığı aktarıldı.1 Ocak 2023'ten önce İhya başvurusu yapanların belirtilen süreyi kaçırmaması gerektiği vurgulandı.

Süreyi kaçıran vatandaşların 2023 yılında geçerli olan asgari ücret üzerinden prim ödemesi yapacağı belirtildi. SGK tarafından yapılan bildirim için evrak takip sayfası üzerinden sorgulama yapabilirsiniz.

para-almak1.jpg


Emekli maaşını yükseltmek isteyen kişiler 2000 öncesindeki yüksek tavandan borçlanma yaparak maaşlarını yükseltebilir. Eksik prim gün sayıları isteğe bağlı sigorta kapsamında tamamlayacak kişilerin ise prim gün sayısını 1260 günü geçirmemesinde fayda var.
Bağ-Kur ihyasında ise kaç güne ihtiyaç duyulduğuna bakılmamaktadır. Silinen günlerin tamamının satın alınması gerekmektedir. Memur, kamu görevlisi ve Emekli Sandığı’na bağlı olarak çalışan kişilerin ise ücretsiz izin süreleri de hizmet borçlanması kapsamında yer alıyor.

VERGİ İNDİRİMİ MAAŞLARI ETKİLİYOR


EYT kapsamında yer alan memur, işçi ayrımı yapılmaksızın askerlik, doğum ve diğer hizmet borçlanmalarının vergiden düşülmesi durumunda maaşları artırdığı aktarıldı. Bunun için yapılması gereken tek işlem iş yerine başvuru yapmaktır.

para-almak.jpg

Doğum ve askerlik borçlanması kapsamında yer alan kişilerin ödediği tutarın %15'inin vergi indirimi yoluyla SGK'dan talep edildiği belirtildi. Son 5 yıl içerisinde borçlanma yaparak indirimden yararlanmayan kişilerde geriye dönük olarak ödeme talep edebilir.
Prim ödemesi yapılan borçlanma süreleri sigortalı hizmet olarak sayılmaktadır. Bu kapsamda en düşük borçlanma primi brüt asgari ücret üzerinden hesaplanmaktadır. Borçlanma süresinin uzunluğuyla ilişkili olarak hizmet borçlanması için ödenen prim tutarı da yüksek oranlarda olabilir.

HALİL DEMİR HALİL DEMİR

YORUMLAR